Programi më i mirë falas dhe i paguar i forumitNëse jeni duke kërkuar për programin më të mirë të forumit ose më të mirët falas program kompjuterik për të krijuar një komunitet në internet, sasia e madhe e opsioneve mund të jetë dërrmuese.


Por, ka disa që dallohen si programi më i mirë i forumit – më i miri sepse janë të besueshëm dhe të mbushur me karakteristikat që ju nevojiten në një program forumi.

Në këtë udhëzues, ne do t’ju prezantojmë me 10 programet më të mira të programeve të forumit që duhet ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë në kërkimin e softuerit të duhur për ndërtimin e komunitetit tuaj online..

Le të zhyten.

Softueri më i mirë i forumit

Zgjedhja e softuerit të duhur të forumit zbret në atë që është më e përshtatshme për nevojat tuaja.

Ju nuk mund të gaboni me ndonjë nga programet e mëposhtëm. Pra, mund të ndjeheni të lirë të provoni disa opsione para se të dilni në programin më të mirë të forumit për ju.

Mund të jetë e rëndësishme të theksohet se çmimet për opsionet e primit në listë janë të sakta në kohën e publikimit, por mund të ndryshojnë më vonë.

1 – vBulletin (Paguar)

Uebfaqja e vBulletin. Shtë një nga programet më të mirë të forumit.

VBulletin është një program premium i forumit, por është në krye të listës sepse është i shpejtë për tu vendosur, ka aftësi të sofistikuara dhe ka mundësinë që të presë vetë programin e forumit, ose përmes pritjes së tyre të përballueshme dhe të besueshme të cloud.

Ky program forumi mund të vendoset në 15 minuta dhe ai është i ndërtuar me SEO dhe veçori të sigurisë, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për zgjidhjen e vetë.

Ai gjithashtu ka një veçori të angazhimit të përdoruesit të pajisur nga AI për të ndihmuar komunitetin tuaj të rritet organikisht.

Për më tepër, ky është një nga programet më të mirë të forumit sepse është i gatshëm për celularin jashtë kutisë. Përvoja e celularit madje është optimizuar automatikisht. Pra, komuniteti juaj në internet do të shfaqet mirë në të gjitha pajisjet dhe desktopet.

Opsionet e administratës janë gjithashtu të drejtpërdrejta, kështu që nuk është telashe për të menaxhuar forumin tuaj në tuaj.

Ju mund të vetë-presni vBulletin për një çmim një herë 249 dollarë, ose mund të zgjidhni të presni programin e forumit në serverët e tyre të cloud duke filluar nga 15 dollarë në muaj. Nëse vendosni të strehoni me vBulletin, përmirësimet e softuerit për mirëmbajtje dhe forume janë përfshirë dhe kujdesur për të.

Shtë një softver që është më i përshtatshmi për këdo që kërkon një program forumi të lehtë për t’u përdorur.

2 – fjalim (Paguar)

Uebfaqja e Diskursit. Shtë një nga programet më të mirë të forumit falas.

Diskursi është sigurisht një nga programet më të mira të forumit falas atje. Sshtë një opsion popullor sepse është me burim të hapur dhe ka shumë karakteristika dhe integrime të dobishme.

Shtë më e përshtatshme për këdo që ka nevojë për integrime për të thjeshtuar rrjedhën e punës.

Ekziston një sistem renditje që përdoret jo vetëm për të dalluar anëtarët e rinj nga përdoruesit me përvojë, por për të dhënë automatikisht aftësi më të mëdha moderimi për përdoruesit që kanë kontribuar sa duhet për ta fituar atë.

Në këtë mënyrë, komuniteti juaj mund të moderojë veten e tij dhe përdoruesit e rinj nuk do të jenë në gjendje të postojnë ose mesazh privat për këdo që është e papërshtatshme.

Mund të përdoret gjithashtu me WordPress për ta kthyer faqen tuaj në një forum. Postdo postim në blog bëhet një post i forumit. Po ashtu funksionon me shtojcën Akismet WordPress në spam të moderuar.

Diskursi ofron shumë integrime të tjera të dobishme si Slack, IFTTT, Zapier, Zendesk, Patreon, GitHub, Google Analytics, Google Adsense, Amazon, etj. Integrimet e mediave sociale si Facebook, Instagram, Twitter dhe të tjera janë të përfaqësuar gjithashtu.

Nëse preferoni një zgjidhje të menaxhuar të menaxhuar në vend që të vetë-pritni programin tuaj të forumit, ekziston një mundësi për këtë dhe fillon nga 100 dollarë në muaj.

3 – phpBB (Pa pagesë)

Uebfaqja e programit të forumit phpBB.

PhpBB është një nga opsionet më të vjetra, programi falas i forumit atje. ’Shtë softuer i forumit me burim të hapur, si dhe vetë-pritës.

Ai ka të gjitha karakteristikat themelore që ju nevojiten në programin e forumit, përfshirë moderimin e përdoruesit, mesazheve private, njoftimet, aftësinë për të vendosur lejet e përdoruesit, etj..

Jo vetëm kaq, por gjithashtu ka aftësi të integruara, anti-spam dhe caching.

Ju gjithashtu keni mundësinë e përdorimit të shtojcave për të shtuar aftësi që nuk dalin nga kutia.

PhpBB ka një model të përgjegjshëm. Pra, nuk do të shqetësoheni nëse anëtarët tuaj dëshirojnë të hyjnë në bashkësinë tuaj në pajisjet e tyre mobile.

Ndërsa karakteristikat themelore të tij mund të mos duken kaq të veçanta pasi këto duhet të jenë standarde me ndonjë softuer të forumit, aftësitë specifike janë mjaft të fuqishme.

Për shembull, sistemi i mesazheve private është po aq i mirë sa dërgimi i një email me çfarëdo ofruesi që përdorni. Mund të shtoni bashkëngjitjet, të krijoni një libër adresash, të krijoni skica, të shtoni bashkëngjitje, të shikoni mesazhe në modalitetin e bisedës dhe më shumë.

Shtë një mundësi e fortë që është arsyeja pse është e çimentuar si një nga programet më të mirë të forumit falas.

Sidoqoftë, mbani në mend se ndërsa phpBB është falas, është një opsion i vetë-pritur, kështu që do t’ju duhet një ofrues pritës.

4 – SMF (Pa pagesë)

Uebfaqja e Forumit të Makinerive SImple: Programi i forumit më i përshtatshmi për ata që kanë një buxhet.

Forumi i Machines Simple (SMF) është një program me burim të hapur dhe ka të gjitha tiparet që do të prisnit në programin e forumit. ’Shtë më i përshtatshmi për këdo me një buxhet që ende ka nevojë për një program profesional të forumit.

Ndërfaqja e tij e përdoruesit (UI) është e pastër dhe e thjeshtë, duke e bërë atë të duket mjaft profesional.

Ai gjithashtu ka një menaxher të përparuar të paketave, në mënyrë që të mund të bëni modifikime në disa klikime që aplikojnë shpejt ndryshimet në komunitete madje edhe të mëdha. Pra, mund të harroni ditët kur u deshën orë për të aplikuar ndryshime të shumta në një bazë të dhënash të madhe të anëtarëve të forumit.

SMF gjithashtu mbështet gjuhë të shumta në të njëjtën kohë. Në atë mënyrë, askush nuk ka nevojë të ndihet i lënë jashtë, gjë që është e shkëlqyeshme.

Designedshtë projektuar për performancë optimale dhe shkallëzim, si dhe SEO të zgjeruar dhe caching. Pra, është ndërtuar për komunitete të mëdha. Kjo është edhe arsyeja pse lejet e përparuara të saj dhe cilësimet e menaxhimit të përdoruesit janë veçanërisht të mirëseardhura.

5 – Albforumi (Paguar)

Uebsajti xenForo.

XenForo është një program programesh premium i vetë-pritur më së miri për bizneset. Ai përdor gamifikimin për të rritur angazhimin e përdoruesve dhe integrimin me Facebook në mënyrë që përdoruesit të regjistrohen përmes mediave sociale. Kjo e bën edhe më të lehtë ndarjen në Facebook.

XenForo ka një burim aktiviteti të kohëve të fundit në mënyrë që anëtarët të mund të azhurnohen shpejt. Ekzistojnë gjithashtu njoftime për ta bërë edhe më të drejtpërdrejtë përfshirjen me komunitetin.

Ajo ka një UI të hijshme, elegante dhe profesionale, dhe optimizim të integruar të SEO për të rritur funksionalitetin e forumit.

Ka mbi 2,000 shtesa që variojnë nga karakteristika të ndryshme të gamifikimit deri në administrim, dhe shtesa të përmirësuara të kërkimit siç janë programi popullor dhe i fuqishëm ElasticSearch.

Ka të ngjarë që ju të gjeni të gjitha shtesat që ju nevojiten, por në rast se nuk i bëni, ato mund t’ju ndihmojnë të zhvilloni një prej tyre me kornizën e tyre.

XenForo do t’ju kthejë 160 dollarë dhe ka gjithashtu shtesa të tilla si një shërbim instalimi, heqje marke dhe mundësi të tjera. Do të duhet ta presësh vetë, siç u përmend më parë.

6 – Forumet e Vaniljes (Paguar)

Uebfaqja e Forumeve Vanilla.

Vanilla Forums është një program i menaxhuar i forumit më i përshtatshëm për bizneset më të mëdha që kanë nevojë për një program forumi që do të paketojë një shënim serioz kur bëhet fjalë për angazhimin e përdoruesve.

Ato ofrojnë një gamë më të madhe të roleve dhe aftësive të lejes së përdoruesit. Kjo lejon përdoruesit të kenë më shumë nxitje për t’u angazhuar me komunitetin.

Përtej angazhimit të përdoruesit, ka një përqendrim edhe në efikasitetin. Pra, nëse jeni pronar i një biznesi që dëshiron të përdorë këtë program forumi si një sistem biletash mbështetjeje, mundeni. ’Shtë i ndërtuar me përvojë nga përdoruesi në mendje, kështu që ju të jeni në gjendje të zvogëloni kohën e kaluar për mbështetje.

Ndihmon gjithashtu që Vanilla Forums të përfshijë një sistem të njohurive bazë, kështu që bizneset mund të zvogëlojnë biletat e mbështetjes duke pasur një mundësi vetë-shërbimi.

Ju mund të markoni plotësisht Forumet Vanilla dhe është gjithashtu plotësisht i përgjegjshëm në të gjitha pajisjet mobile. Ekziston një raportim i avancuar, në mënyrë që të mund të mbani pa kontroll metrics e performancës për të siguruar që ekipi juaj të mbetet në shënjestër.

Planet variojnë nga 689-10,000 dollarë dhe ekziston gjithashtu një opsion me porosi që tejkalon këtë diapazon çmimesh në rast se ju jeni një biznes ndërmarrje me nevoja në rritje.

7 – MyBB (Pa pagesë)

Uebfaqja e MyBB.

MyBB është një program me burim të hapur, të pritur vetë për bizneset që kanë nevojë për një program elegant, por me kosto efektive të forumit.

Kur krijoni një forum me MyBB, është mahnitëse elegante, tërheqëse në sy dhe me pamje profesionale. Ekziston gjithashtu një përvojë e shkëlqyeshme e përdoruesit me paraqitjen dhe dizajnin e saj të palidhur.

Ndërfaqja e tij është e drejtpërdrejtë dhe kjo gjithashtu përfshin faqet e administrimit.

MyBB ka të gjitha tiparet themelore të forumit që ju nevojiten, por ka qindra plugins dhe tema falas nëse doni të zgjeroni aftësitë, ose në rast se dëshironi të ndryshoni modelin dhe paraqitjen.

Ajo vjen me shumë shtojca dhe tema, kështu që ka të ngjarë që ju do të jeni në gjendje të gjeni atë që ju nevojitet. Për shembull, ruajtja, minifikimi, CDN, gamifikimi, siguria, anti-spam dhe shtojcat administrative, dhe shumë më tepër.

Ekziston gjithashtu një komunitet i fortë dhe i zgjatur pas MyBB që e ka përkthyer atë në mbi 30 gjuhë, dhe ka mundësi për të rritur angazhimin e përdoruesit me lojërat.

Të gjitha sa më sipër e bëjnë atë një nga programet më të mira të forumit falas për bizneset dhe individët njësoj.

8 – Flarum (Pa pagesë)

Uebfaqja e Flarum. Sshtë një program më i ri, forum falas.

Flarum është një pretendent i ri në tregun e programeve të forumit. Edhe pse ky program me burim të hapur është aktualisht në testimin e beta, ai është ende një zgjidhje profesionale dhe elegante me një fokus të madh në përvojën e përdoruesit.

Flarum është plotësisht i përgjegjshëm dhe super miqësor për celularin. Ka butona më të mëdhenj, lëvizje pafund, animacione të qetë dhe një kompozitor mesazhesh që noton në ekran. Kështu që, ju mund të vazhdoni të lëvizni nëpër faqe pa pasur nevojë të dilni nga kutia e mesazheve dhe të humbni atë që keni shtypur.

Karakteristikat e tij janë kujtuese e një faqe në media sociale, për shembull me përdoruesit e shtrirjes Pusher mund të bisedojnë live. Ekzistojnë gjithashtu njoftime që janë të organizuara nga diskutimet, kështu që ato janë më të lehta për tu konsumuar.

Kur hedhni poshtë faktin që ju mund të postoni përmendje për përdoruesit e tjerë shumë si Twitter, Flarum shkon nga një program i zakonshëm i forumit në një nga programet më të mirë të forumit falas. Ai madje mund të rivalizojë programet më të mira të programeve kompjuterike që kanë mundësi premium.

Një integrim i WordPress është aktualisht në punë së bashku me shumë karakteristika të tjera si anti-spam, statistika, shkurtore tastierë, mesazhe private, opsione gamifikimi, dhe më shumë.

Shtë një program elegant i forumit më i përshtatshëm për individët, si dhe bizneset.

9 – Bordi i Fuqisë së Ftesës (Paguar)

Uebfaqja e Bordit të Fuqisë Invision.

Invision Power Board është një program premium forumi më i përshtatshmi për bizneset. Megjithëse, mund të jetë akoma e shkëlqyeshme për individë që janë figura publike ose për ata që duan të jenë ndikues të mediave sociale.

Jo vetëm që mund ta përdorni këtë si një forum, por gjithashtu mund ta përdorni si një sistem të biletave mbështetëse, platformën eCommerce, CMS, sistemin e shkëmbimit të skedarëve, një blog, dhe më shumë.

Ka një redaktues të pasur teksti për përvojë të shkëlqyeshme të përdoruesit dhe është gjithashtu i thjeshtë për tu menaxhuar si administrator. ’Shtë i përgjegjshëm gjithashtu, kështu që do të funksionojë mirë nëpër pajisjet mobile.

Invision Power Board është gjithashtu tepër fleksibël, do të thotë që madje mund të personalizoni ushqimin e aktivitetit në bazë të çdo përdoruesi.

Për shkak se është një program forumi, përdoruesit gjithashtu mund të ndihmojnë njëri-tjetrin për të zbutur ngarkesën e punës të një ekipi mbështetës të një biznesi.

Invision Power Board është një zgjidhje e menaxhuar me plane që variojnë nga $ 45 – $ 130 në muaj.

10 – NodeBB (Paguar)

Uebfaqja e NodeBB.

NodeBB është një nga programet më të mirë të forumit për shkak të dizajnit modern dhe fleksibilitetit.

Paneli i tij i administratorit është intuitiv, goditës dhe ju lejon të kontrolloni absolutisht gjithçka në lidhje me forumin tuaj. Vetë forumi gjithashtu ka një model dhe paraqitje natyrale tërheqëse.

Kjo me të vërtetë bën një përvojë të madhe të gjithanshme të përdoruesit për të gjithë.

NodeBB është një opsion premium që menaxhohet, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për marrjen në shtëpi të veçantë. Ai përdor hostimin e cloud për të siguruar shpejt ngarkesat e forumit tuaj.

Ekzistojnë gjithashtu shumë integrime përfshirë WordPress, Slack, MailChimp, Facebook, Google Adsense, Twitter, Amazon S3, Twilio, dhe ngarkesa të tjera.

NodeBB nuk ndalet këtu. Ekziston gjithashtu një bibliotekë e shtojcave për të zgjeruar tiparet e forumit tuaj. Ka gjithçka nga shtojcat praktike për sigurinë, si dhe ato për efikasitetin, gamifikimin dhe angazhimin e përdoruesit.

Për shembull, mund të instaloni një shtojcë për t’i lejuar përdoruesit të përmendin anëtarët e tjerë në platformat e tjera të mediave sociale, si në Twitter.

Ka një dizajn të parë celular, është i optimizuar nga SEO, ka një pult analitik dhe përdoruesit mund të bisedojnë në kohë reale.

NodeBB është një program me burim të hapur që fillon me 250 dollarë në muaj. Rezervime automatike ditore dhe staf të pakufizuar dhe anëtarët e komunitetit gjithashtu vijnë me të gjitha planet.

Duke përfunduar

Aty e keni: Jo vetëm që janë programet më të mira të forumit, por disa prej tyre janë më të mirat falas opsionet e programeve të forumit gjithashtu.

Shpresojmë që të keni gjetur programin më të përshtatshëm që i përshtatet nevojave tuaja.

Hapat e tua të ardhshme për ndërtimin e komunitetit tuaj online do të ishin:

  • Vendosja e programit tuaj të zgjedhur të forumit në një plan pritës.
  • Zgjedhja e një emri domaini, dhe lidhja e tij me programin tuaj të forumit.

Ju mund të shikoni Si të zgjidhni një emër domain, nënshkrimi me Bluehost & Instalimi i WordPress, dhe sa kushton një faqe në internet për më shumë detaje.

A keni qenë në gjendje të zgjidhni programin e forumit më të përshtatshëm për nevojat tuaja? Whatfarë po kërkoni në programin e forumit? Whatfarë konsideroni si programi më i mirë i forumit apo më i miri falas program kompjuterik? Ndani mendimet tuaja në komentet më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me