Softuer për krijimin e faqeve në internet

Softuer për krijimin e faqeve në internet


Dizajnuesit e uebit përdorin një gamë të gjerë mjetesh për të hartuar, ndërtuar dhe mirëmbajtur faqet e internetit.

Aplikacionet e dizajnit të ndërfaqes dhe mjetet prototipuese ndihmojnë projektuesit të parashikojnë dhe të komunikojnë se si do të duken dhe sillen faqet e internetit para se të fillojnë. Redaktimi i fotove dhe mjetet e dizajnit grafik lejojnë projektuesit të manipulojnë imazhet dhe të krijojnë grafikë. Bibliotekat e kodeve, mjediset e zhvillimit dhe shërbimet pritëse lejojnë zhvilluesit që të fillojnë faqet e tyre të internetit dhe t’i ndajnë ato me botën.

Nëse jeni i ri në krijimin e faqes në internet, megjithatë, numri i madh i opsioneve mund të ndjehen pak frikësuese.

Kjo është arsyeja pse ne krijuam këtë listë të 15 mjeteve më të mira të softuerit të projektimit në internet, të ndara sipas kategorive. Me të dy opsionet falas dhe të paguara, sigurisht që do të gjesh një mundësi që plotëson nevojat tuaja dhe ju ndihmon të sillni në jetë faqen tuaj të internetit.

Softuer më i mirë për dizajn për krijimin e faqes në internet

1. WordPress (Falas dhe Paguar)

wordpress.com

Këtu në WebsiteSetup.org, ne rekomandojmë njerëzit të përdorin WordPress për të krijuar faqet e tyre të internetit.

Përse?

Përmes përvojës sonë duke krijuar qindra site, kemi zbuluar se WordPress ofron kombinimin më të mirë të fleksibilitetit, fuqisë dhe lehtësisë së përdorimit të domosdoshëm për të ndërtuar dhe nisur faqet e internetit të bazuara në përmbajtje.

Dhe duket sikur interneti pajtohet me ne! Mbi 35% e të gjitha faqeve të internetit funksionojnë në WordPress. WordPress fuqizon bloget e njohura, dyqanet e tregtisë elektronike, komunitetet dhe më shumë.

Për të filluar me WordPress, ju keni dy mundësi:

  1. Vendosni një faqe WordPress të vetë-pritur (shiko udhëzuesin këtu)
  2. Regjistrohu për një llogari falas WordPress.com

Nëse thjesht po pret të presësh një sit të vogël personal, WordPress.com mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, nëse po filloni një projekt më kompleks, një sit i WordPress i vetë-pritur është ndoshta një mundësi më e mirë.

Nëse tashmë jeni duke përdorur WordPress, por po kërkoni ndihmë për krijimin e një teme WordPress ose duke personalizuar faqet e WordPress, ju rekomandojmë të kontrolloni Kornizën e Temave të Genesis dhe Elementor Page Builder.

Vizitoni WordPress.com

Ose ndiqni mësimin tonë hap pas hapi të WordPress (se si të krijoni një faqe në internet)

2. Bootstrap (Falas)

bootstrap

Krijuar fillimisht nga ekipi i inxhinierisë në Twitter, bootstrap tani është korniza më e njohur në botë për ndërtimin e faqeve të para të përgjegjshme, të lëvizshme.

Thënë thjesht, Bootstrap është një bibliotekë falas e HTML, CSS dhe JavaScript që thjeshton procesin e kodimit të një faqe në internet nga e para. Bootstrap ofron dhjetëra karakteristika si një sistem i rrjetit, pikat e përgjegjshme dhe një bibliotekë e madhe e komponentëve që e bëjnë të shpejtë dhe të lehtë kodimin e një faqe në internet.

Biblioteka e komponentëve përfshin headers, navigacion, butona, forma, njoftime, dhe më shumë. Ekipi i Bootstrap ka dokumentuar në mënyrë gjithëpërfshirëse secilën karakteristikë, të plotë me shembuj dhe sugjerime për personalizim.

Për të filluar me Bootstrap, thjesht shkarkoni versionin e fundit të kornizës Bootstrap, kopjoni një nga shabllonet e shembullit dhe filloni kodimin.

Vizitoni GetBootstrap.com

Ose ndiqni mësimin tonë hap pas hapi Bootstrap këtu

3. Wix (Pa pagesë dhe Paguar)

Wix

Wix është një alternativë e lehtë për t’u përdorur dhe e përballueshme për WordPress.

Ashtu si WordPress, Wix mund të përdoret për të krijuar një larmi sitesh të ndryshme, duke përfshirë bloget dhe dyqanet. Përmes redaktorit të tij tërheqës dhe zvogëlues, Wix e bën të thjeshtë krijimin dhe fillimin e faqes tuaj në vetëm disa minuta.

Wix është një shërbim plotësisht i menaxhuar i pajtimeve, do të thotë që kompania trajton të gjitha detajet rreth mbajtjes së faqes, duke e mbështetur atë dhe duke trajtuar sigurinë.

Wix ofron një plan falas, të sponsorizuar nga reklama, që përfshin qindra shabllone dhe opsione për të zgjedhur. Planet e paguara fillojnë me 13 dollarë në muaj dhe përfshijnë heqjen e reklamave, rritjen e gjerësisë së bandës dhe hapësirë ​​shtesë për video.

Vizitoni Wix.com

Ose ndiqni mësimin tonë hap pas hapi Wix këtu

4. Dreamweaver (Prove falas)

Dreamweaver

Dreamweaver është aplikacioni i Adobe për kodimin, redaktimin dhe mirëmbajtjen e faqeve të internetit. Kjo ju lejon të redaktoni faqet e internetit si duke i koduar ato me dorë dhe përmes një ndërfaqe vizuale intuitive.

Dreamweaver përfshin shumë nga karakteristikat e një Mjedisi Zhvillimi të Integruar (IDE) tradicionale, bazuar në tekst, si psh sintagma, theksimi automatik i kodit dhe aftësia për të shembur dhe zgjeruar seksione të kodit. Ju madje mund të përdorni Dreamweaver me Bootstrap!

Për dallim nga një IDE tradicionale, megjithatë, ndërfaqja vizuale e Dreamweaver është ajo që e bën atë të dallohet vërtet. Do ndryshim që ju bëni në kodin e faqes suaj të internetit shfaqet automatikisht në kohë reale në ndërfaqen e Dreamweaver, dhe gjithashtu mund të tregoni dhe klikoni për të ndryshuar kodin e faqes tuaj në mënyrë vizuale.

Nëse dëshironi më shumë fuqi sesa një redaktues i thjeshtë zvarritës, por keni nevojë për diçka më të thjeshtë se një IDE vetëm me kod, Dreamweaver është një opsion fantastik.

Mund të pajtoheni në Dreamweaver më vete me 20,99 $ në muaj ose të zgjidhni një pajtim në Suite të plotë Creative të Adobe për 52,99 dollarë në muaj. Adobe ofron prova 7-ditore falas për të dy opsionet, dhe zbritjet për studentët janë shpesh të disponueshme.

Vizitoni adobe.com/products/dreamweaver

Ose ndiqni mësimin tonë hap pas hapi të Dreamweaver këtu

5. Hapësira katrore (e paguar)

squarespace

Squarespace është një tjetër krijues i faqeve në internet që shërben si një alternative e tretë për Wix dhe WordPress.

Ashtu si Wix, Squarespace ofron një ndërfaqe intuitive tërheqëse dhe tërheqëse për krijimin e faqes tuaj të internetit. Squarespace gjithashtu ofron një larmi të madhe temash të ndryshme dhe personalizimesh ngjyrash dhe përfshin shumë nga standardet që prisni si kodimi SSL dhe aftësia për të ndërtuar një dyqan online.

Plani personal i Squarespace fillon me 12 dollarë në muaj me kufijtë e 20 faqeve dhe dy kontribuesve. Plani i biznesit heq këto kufizime dhe kushton 18 dollarë në muaj.

Vizitoni Squarespace.com

Programe më të mira për krijimin dhe prototipimin e ndërfaqes

6. Figma (Falas dhe Paguar)

Figma

Pavarësisht se është një nga mjetet më të reja në këtë listë, Figma është gjithashtu një nga më të fuqishmet. Nëse jeni duke kërkuar një mjet të ngarkuar me karakteristika për hartimin dhe prototipimin e ndërfaqes, Figma mund të jetë përshtatja e përsosur.

Ashtu si Sketch, aplikacioni tjetër në këtë listë, Figma përmban një ndërfaqe intuitive, të bazuar në vektor që e bën të thjeshtë krijimin e faqeve të internetit. Do gjë që mund të bëni me Sketch ose Adobe XD, mund të bëni edhe me Figma.

Sidoqoftë, ajo që e bën Figma të shkëlqejë, është qasja e saj bashkëpunuese dhe e bazuar në re. Me Figma, shumë anëtarë të ekipit mund të redaktojnë një skedar të projektimit njëkohësisht. Palët e interesuara të biznesit gjithashtu mund të lënë komente, dhe zhvilluesit mund të kopjojnë copa kodesh për të thjeshtuar procesin e shndërrimit të dizajnit tuaj në një sit të vërtetë.

Figma ofron një plan falas që përfshin deri në 3 projekte. Planet e paguara fillojnë nga 12 dollarë në muaj dhe përfshijnë opsione të avancuara si lejet e përdoruesit me porosi.

Vizitoni Figma.com

7. Skica 3 (Gjyqi Falas)

skicë

Skica është një mjet jashtëzakonisht i njohur për krijimin e ndërfaqes i përqendruar në thjeshtimin e procesit të krijimit të modeleve të bukura, me besnikëri të lartë. Skica fitoi popullaritet në fillim të viteve 2010 kur fitoi një çmim dizajni nga Apple.

Designers e duan Sketch-in sepse ndërfaqja e tij e pakontrolluar dhe intuitive e bën të lehtë krijimin e modeleve të bukura shpejt, pa kurbën e mësimit të pjerrët që shpesh shoqërohet me mjete të tjera të projektimit. Sketch gjithashtu ka një ekosistem gjithëpërfshirës të shtojcave dhe integrimeve që sjellin fuqi të shtuar dhe e bëjnë të thjeshtë integrimin e Sketch në rrjedhën tuaj të punës.

Ndërsa Sketch kohët e fundit ka shtuar disa veçori të përqendruara në prototipimin dhe bashkëpunimin, programi nuk është aq i përparuar në këto zona sa disa nga mjetet e tjera në këtë listë.

Skica është e disponueshme për macOS dhe, si shumë produkte softuerësh, është shitur si një licencë “paguaj një herë” për 99 $ / vit. Skica ofron një provë falas, me shfaqje të plotë, 30-ditore.

Vizitoni Sketch.com

8. Adobe XD (Gjyqi Falas)

adobe xd

I lodhur duke u rrahur nga mjete më të thjeshta që ishin më të përshtatshëm për hartimin dhe prototipin e ndërfaqes, Adobe lëshoi ​​XD në 2019 si përgjigjen e tij për mjetet e tjera në këtë listë.

XD është një mjet i fuqishëm, me bazë vektori që mbështet gjithashtu animacione prototipuese. Nëse ju pëlqejnë produktet e tjera të Adobe si Photoshop dhe Illustrator, shanset do të jeni gjithashtu si XD.

Programi gjithashtu mbështet hapjen dhe redaktimin e skedarëve nga Sketch, duke e bërë atë një zgjedhje popullore për përdoruesit e Windows të cilët duhet të bashkëpunojnë me projektues të tjerë që përdorin Sketch. Thënë kështu, fillestarët mund ta gjejnë kurbën e të mësuarit të XD pak të pjerrët, dhe madje shumë profesionistë preferojnë mjete të tjera në këtë listë.

Ju mund të regjistroheni në XD më vete për 9,99 $ në muaj ose të zgjidhni një pajtim në Suite të plotë Creative të Adobe për 52,99 $ në muaj. Adobe ofron prova 7-ditore falas për të dy opsionet.

Vizitoni adobe.com/products/xd

9. Studio InVision (Falas dhe paguar)

studio e pushtimit

Ndërsa InVision filloi të ofrojë një shërbim prototip të bazuar në cloud i cili integrohet me mjete si Sketch dhe Photoshop, ajo tani ofron projektin e vet të dizajnit të ndërfaqes dhe prototipin e tij të plotë me tipare të quajtur Studio.

Mendoni për InVision Studio si një version i avancuar i Sketch, i plotë me animacione të përparuara lëvizjeje, mjete bashkëpunimi dhe opsione për të krijuar dhe shkëmbyer prototipe.

Studio InVision aktualisht është në beta falas. Për të shkëmbyer prototipet duke përdorur shërbimin e tij cloud, mund të zgjidhni një plan falas ose të azhurnoni një nga ofertat e paguara të InVision, të cilat lejojnë më shumë bashkëpunëtorë dhe projekte.

Vizitoni InVisionapp.com

10. Framer X (Gjykimi Falas)

kornizë x

Framer fillimisht filloi si një bibliotekë dhe mjetet e mjeteve për prototipimin, por ai evoluoi në mjetin më të fuqishëm në këtë listë.

Framer X është një mjet i shpejtë prototiping që mbështet animacione komplekse dhe gjeneron kodin për reagoj përbërësit në fluturim. Në pamje të parë, ndërfaqja e bazuar në vektor Framer duket jashtëzakonisht e ngjashme me Sketch, por ka shumë më shumë fuqi nën kapuç.

Designers si Framer për karakteristikat e saj të përgjegjshme të projektimit, një grup përbërësish premada dhe mbështetjen për animacione të përparuara. Zhvilluesit e duan atë sepse thjeshton procesin e shndërrimit të një modeli në një kod të gatshëm për prodhim.

Nëse tashmë jeni pjesë e ekosistemit React, ose nëse thjesht dëshironi një ndërfaqe të fuqishme të aftë për të krijuar prototipe me besueshmëri të lartë me ndërveprime dhe animacione realiste, Framer X është një opsion fantastik.

Framer X ofron një provë falas 14-ditore. Planet për individët janë 12 dollarë në muaj, me zbritje për skuadrat 5 ose më shumë.

Vizitoni Framer.com

Programe më të mira për hartimin grafik

11. Adobe Photoshop (Prove falas)

Adobe Photoshop

Nëse jeni duke kërkuar një mjet të fuqishëm, të bëjë të gjitha, për hartimin grafik, Adobe Photoshop ka qenë udhëheqësi për dekada të tëra.

Ndërsa fillimisht u lëshua thjesht për redaktimin e fotografive, Photoshop ka evoluar për të mbështetur një sërë rastesh të përdorimit, duke përfshirë hartimin e ndërfaqes, redaktimin e videove, dhe më shumë, ndërsa mbetet i vërtetë për përdorimin e tij për redaktimin e fotografive.

Ndërsa shumë stilistë preferojnë të punojnë ekskluzivisht në Photoshop për shkak të fleksibilitetit të saj, të tjerët preferojnë mjete më të specializuara. Ashtu si produktet e tjera të Adobe, kurba e të mësuarit është pak më e mprehtë për shkak të një gamë të gjerë mjetesh dhe opsionesh që ofron Photoshop.

Ju mund të abonoheni në Photoshop më vete me 9,99 $ në muaj ose të zgjidhni një pajtim në Suite të plotë Creative të Adobe për 52,99 $ në muaj. Adobe ofron prova 7-ditore falas për të dy opsionet.

Vizitoni adobe.com/products/photoshop

12. Canva (Pa pagesë dhe me pagesë)

Canva

Nëse keni nevojë për një mjet të thjeshtë për krijimin e grafikëve për postimet në media, fletushka ose karta biznesi, Canva është një mundësi fantastike.

Përdoruesit e duan Canva për ndërfaqen e saj të lehtë për t’u përdorur, zvarritur. Me mijëra shabllone dhe qindra lloje të projektimit, tregtarët dhe hobi mund të prodhojnë imazhe të bukura në vetëm disa klikime.

Canva ofron një plan falas me mbi 8000 shabllone. Planet Pro fillojnë me 9,95 dollarë në muaj dhe përfshijnë karakteristika të avancuara si aftësia për të eksportuar PNG transparente dhe opsioni për të ndryshuar madhësinë e një grafike për raste të përdorimit të shumëfishtë me vetëm një klik.

Vizitoni Canva.com

13. Vektri (Falas)

vectr

Vectr është një mjet i lirë ilustrimi me bazë cloud, me karakteristika të ngjashme me Sketch dhe Adobe Illustrator.

Nëse doni të krijoni ilustrime komplekse, ose thjesht të krijoni një uebfaqe ose një aplikacion mobil, Vectr ofron gjithçka që ju nevojitet për të filluar.

Redaktori tërheqës dhe tërheqës i Vectr-it është i lehtë për tu mësuar dhe meqenëse është i bazuar në re, është e lehtë të ndash dizajne me të tjerët për reagime dhe bashkëpunim.

Vizitoni Vectr.com

14. Pixelmator (gjykim falas)

Pixelmator

Ashtu si Photoshop, Pixelmator është një redaktues fotografish i pasur me karakteristika për macOS.

Ndërsa ju mund të përdorni Pixelmator për ilustrim ose dizajn të ndërfaqes, funksionon më së miri si një mjet për redaktimin dhe retushimin e fotografive, me veçori për korrigjimin e ngjyrave, retushimin dhe aplikimin e filtrave.

Pixelmator kushton 39,99 dollarë dhe është e disponueshme në dyqanin e aplikacioneve macOS. Pixelmator gjithashtu ofron një provë falas, 15-ditore në faqen e saj të internetit.

Vizitoni Pixelmator.com

15. GIMP (Falas)

GIMP

GIMP (Programi i Manipulimit të Imazheve GNU), është një redaktues i fotografive me burim të hapur që mbështet Windows, Linux dhe macOS.

Ndërsa ndërfaqja ndihet pak e datuar, mos lejoni që t’ju mashtrojë. GIMP paketon mjaft energji dhe është i aftë për pothuajse gjithçka që Photoshop mund të bëjë.

Ndërsa pika e çmimit të lirë është sigurisht tërheqëse, GIMP nuk është mjeti më i lehtë në këtë listë për të mësuar ose përdorur dita-ditës. Prapëseprapë, është një zgjedhje e shkëlqyeshme për stilistë të ndërgjegjshëm për buxhetin, të cilët duhet të modifikojnë foto ose të krijojnë ndërfaqe.

Vizitoni Gimp.org

Të shkosh më tej

Ndërsa mjetet për këtë janë padyshim të fuqishme, rezultatet tuaja përfundimisht do të varen nga njohuritë tuaja. Kontrolloni burimet dhe mësimet tona për të vazhduar nivelin e aftësive tuaja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map