Si të transferoni faqen tuaj në eHost

Përditësimi për 2017: eHost u shit në menaxhimin e ri dhe u përkeqësua me shpejtësi siç mund ta shihni të pasqyruar në rishikimin tim të përditësuar të eHost. Ata u mbyllën në vitin 2017, kështu që udhëzuesi më poshtë duhet të shihet vetëm si udhëzues gjenerik i transferimit të faqes në internet.


Siç mund ta dini tashmë, eHost aktualisht nuk pranon transferime në hyrje të domenit.

Me fjalë të tjera, nëse e keni të regjistruar domenin tuaj në FatCow, për shembull, dhe doni të transferoni faqen tuaj te interneti në një host tjetër si BlueHost (zgjedhja jonë kryesore), do të duhet të mbani emrin e domain-it diku tjetër dhe ta tregoni atë në Llogari eHost duke përdorur cilësimet DNS në regjistruesin tuaj.

Për shumë njerëz, kjo ndoshta tingëllon kaq konfuze. Le ta bëjmë më të lehtë, hap pas hapi:

Këtu ju nevojiten:

 • qasje në llogarinë tuaj ekzistuese të pritjes në një host tjetër.
 • një llogari cPanel Hosting (nuk është më në dispozicion në eHost)
 • Mund të keni nevojë për një llogari në një regjistër domain, si p.sh. NameCheap (kuponat këtu)

Le të fillojmë!

Hapi 1 – Shkarkoni skedarët e faqes në internet

Lidhuni me llogarinë e vjetër të pritjes së pritjes përmes FTP dhe shkarkoni të gjithë skedarët tuaj.

Hapi 2 – Shkarkoni bazën e të dhënave (nëse aplikohet)

Shkarkoni kopje rezervë të bazës së të dhënave tuaja (të) nga llogaria juaj e vjetër e pritjes. Kjo mund të bëhet duke hyrë në phpMyAdmin, duke zgjedhur bazën e të dhënave që dëshironi të bëni kopje rezervë, dhe më pas eksportimin e saj, i cili do të shkarkoni një skedar .sql në kompjuterin tuaj.

Hapi 3 – ngarkoni skedarët në llogarinë tuaj eHost

Lidhuni me llogarinë tuaj eHost përmes FTP dhe ngarkoni të gjithë skedarët që keni rezervuar në Hapi 1.

Hapi 4 – Importoni bazën e të dhënave (të) tuaj në llogarinë tuaj eHost (nëse aplikohet)

 • Hyni në llogarinë tuaj eHost cPanel dhe gjeni “Magjistarin e Krijimit të Bazës së të Dhënave”
 • Ndiqni hapat për të krijuar një bazë të dhënash të re dhe përdorues të ri të bazës së të dhënave, dhe jepni përdoruesit të gjitha lejet e paracaktuar.
 • Sigurohuni që të ruani emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin që krijoni për këtë bazë të dhënash të re, pasi do t’ju duhen më vonë.
 • Kthehu përsëri te cPanel dhe gjej phpMyAdmin. Shkoni te phpMyAdmin dhe zgjidhni bazën e të dhënave që sapo keni krijuar. Pastaj shkoni te “Importi” dhe klikoni skedarin zgjidhni. Në dritaren që shfaqet, zgjidhni skedarin rezervë të bazës së të dhënave që keni shkarkuar më herët në Hapi 2
 • Ajo duhet të importojë me sukses, dhe ju jeni bërë.

Hapi 5 – Kontrolloni skedarët e konfigurimit për përdoruesit e fjalëkalimeve

Nëse faqja juaj përdor një bazë të dhënash, pothuajse me siguri ka një skedar konfigurimi diku. Në faqet e WordPress, për shembull, ajo është wp-config.php në dosjen kryesore të faqes tuaj. Hapni skedarin dhe kontrolloni për çdo përmendje të emrit të bazës së të dhënave, përdoruesit të bazës së të dhënave dhe fjalëkalimin e përdoruesit të bazës së të dhënave. Ndryshoni ato që të përputhen me emrin dhe letrat kredenciale për bazën e të dhënave që keni krijuar në një pjesë të Hapi 4.

Hapi 6 – Përcaktoni nëse keni nevojë për të transferuar fushën tuaj

Nëse ofruesi juaj i vjetër i hostimit ju lejon të anuloni llogarinë tuaj të pritjes, por vazhdoni të paguani vetëm për regjistrimin e emrit të domain, vetëm atëherë mund të kaloni në hapin 7.

Nëse ofruesi juaj i vjetër i hostimit nuk ju lejon të mbani emrin e domain përveç nëse paguani për një plan hosting gjithashtu duhet të transferoni emrin e domain-it në një regjistrues tjetër siç është NameCheap, të cilin e rekomandova në seksionin “Youfarë do t’ju duhet” në krye të kësaj faqe.

Hapi 7 – Vendosni DNS-në e Domainit tuaj (serverat e emrave të domain) për të treguar në eHost

Kur jeni regjistruar në eHost, duhet të keni marrë dhe email nga eHost duke konfirmuar detajet e llogarisë suaj dhe t’ju tregojë serverat e emrave për të cilët do të duhet të tregoni fushën tuaj. Mund të duken si diçka….

“Ns1.ehost.com” dhe “ns2.ehost.com” për shembull. Por ato mund të ishin ndryshe. Nëse nuk e keni atë email origjinal për ndonjë arsye, ndiqni hapat më poshtë:

 • Hyni në llogarinë tuaj eHost dhe klikoni në Sitet e mia në menunë e majtë.
 • Gjeni llogarinë cPanel ku dëshironi të tregoni emrin e domain-it dhe klikoni në butonin Menaxho
 • Nga brenda cPanel, gjeni dhe klikoni në linkun “Informacion mbi serverin” në panelin e majtë. Nëse nuk mund ta shihni, klikoni në “Expand Stats” për ta treguar atë.
 • Këtu do të gjeni emrin tuaj të serverit.
 • Shkoni në këtë faqe (skedë e re) dhe shkruani / ngjitni emrin e serverit tuaj në tabelë. Do t’ju tregojë serverat e emrave.
 • Shënoni ato serverat e emrave.

Tani, shkoni regjistruesin e emrit të domain dhe ndryshoni cilësimet DNS për emrin e domain. Ndryshoni serverat e emrave në ata që keni marrë nga eHost.

Këshillë: Prisni rreth 24 orë para se të bëni ndonjë punë në faqen tuaj. Mund të duhen deri në 24 orë që ndryshimet e serverave të emrave të përhapen nëpër të gjitha ISP-të në të gjithë botën. Arsyeja pse e theksoj këtë është se edhe pse keni ndryshuar serverat e emrave, prapë se prapë mund të jeni duke i shërbyer faqes tuaj nga llogaria juaj e vjetër e pritjes kur vizitoni në shfletuesin tuaj, kështu që çdo redaktim që keni bërë do të zhdukej pasi DNS të përhapet plotësisht.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map