Kështu që ju doni të bëni një faqe në internet?


E madhe! Ndiqni këtë udhëzues hap pas hapi dhe do të keni faqen e parë të internetit dhe do të funksiononi sot.

Ja pse keni marrë vendimin e duhur për të shkuar me WordPress:

 • WordPress është mënyra më e lehtë për të ndërtuar një faqe të vërtetë të vërtetë në 2017.
 • 100shtë 100% falas dhe mbështetur nga një komunitet i madh i stilistëve dhe zhvilluesve, me shumë tema dhe shtesa falas që mund të filloni t’i përdorni me vetëm disa klikime.
 • WordPress është miqësor për fillestarët. Dëshironi të tërhiqeni? E kuptova. Dëshironi që gjërat të funksionojnë pa pasur nevojë të mësoni ndonjë kod? E kuptova.
 • E shkëlqyeshme për faqet e vogla dhe të mëdha. Wordpress mund të bëjë gjithçka, qoftë një faqe e bukur me një faqe, një blog, një sit profesional biznesi për të gjeneruar drejtime, apo edhe një sit i madh tregtie që shet mijëra produkte.
 • Faqja juaj do të jetë e përgjegjshme kështu që duket shkëlqyeshëm në kompjuterat, tabletët dhe telefonat mobil.
 • SOshtë shumë e thjeshtë të marrësh ndihmë falas. WordPress është mënyra më e popullarizuar për të ndërtuar një sit, është shumë e lehtë të gjesh ndihmë të shpejtë sa herë që të duhet – qoftë në nivelin fillestar apo të përparuar, përgjigjet e tua janë një kërkim Google larg.

Hapi 1: Merrni emrin e Domain dhe Hosting

Të gjitha faqet e internetit që vizitoni janë të ngarkuar nga kompjuterë të quajtur serverë. Kjo quhet pritëse sepse këta serverë janë duke pritur në internet dhe i shërbejnë botës.

Për të marrë faqen tuaj të re në internet, ju duhet…

 1. emri i domain – për shembull, yourite.com
 2. hosting – kjo lejon që faqja juaj e internetit të shihet nga bota

WordPress në vetvete është falas. Emri i domain-it dhe pritja juaj do të kushtojë rreth 3 deri 5 $ në muaj.

Ende ekzistojnë disa shërbime falas për mbajtjen në internet atje. Por adresa juaj do të ishte si, yoursite.free-websites-for-everyone.com -jo shume profesional, apo jo? Edhe më keq, hostet falas vendosin reklama në të gjitha faqet tuaja dhe ju nuk keni kontroll mbi to. Më e keqja është kur faqja juaj zbret me orë të tëra në të njëjtën kohë. Ju nuk do të keni asnjë nga këto çështje kur të merrni llogarinë tuaj të pritjes.

Përdorimi i hostit tuaj siguron që faqja juaj të ngarkojë shpejt dhe do të qëndrojë online 24/7. Ju jeni gjithashtu në kontroll 100% mbi gjithçka në faqen tuaj, dhe ju merrni llogari me email si [email protected] – përfundimisht më profesional sesa të përdorni një email Gmail ose Yahoo si [email protected]

Ku të merrni domenin tuaj dhe të presë

Kam provuar shumë hoste që kur kam filluar të krijoj faqe në internet në 2004. Në këtë pikë, unë më së shumti përdor www.BlueHost.com për mbajtjen në internet dhe emrat e domain për faqet e mia dhe faqet e klientëve të mi. BlueHost është gjithashtu hosti zyrtar # 1 i rekomanduar nga WordPress.org.

Zbulimi: Unë përdor BlueHost dhe e dua shërbimin e tyre të pritjes. Pra, të gjitha lidhjet e mia me BlueHost janë lidhje referimi. Kjo do të thotë që unë do të fitoj një komision dhe do të merrni një çmim të zbritur nëse blini nga BlueHost.

Ju duhet vetëm plani më themelor i tyre i hostimit (vetëm 3,95 $ / muaj). Kjo është më pak se një rrotullues i mirëfilltë, dhe unë jam mjaft i sigurt se një uebfaqe vlen më shumë sesa një rrotullues i besueshëm.

Ja pse ju duhet vetëm plani bazë: Unë do t’ju ndihmoj të bëni disa hapa të veçantë të optimizimit në këtë udhëzues për ta bërë faqen tuaj shumë shpejt ndërsa vendosni më pak ngarkesë në pritjen tuaj.

Nëse tashmë keni emrin dhe domainin tuaj të domain, thjesht kaloni në hapin 3, ku unë do t’ju tregoj se si të krijoni faqen tuaj të internetit.

Si të zgjidhni një emër të shkëlqyeshëm të domenit

Të gjithë mbërthehen këtu për pak, duke u munduar të mendojnë për emrin më të mirë të domenit.

Unë preferoj t’i mbaj gjërat të thjeshta. Së pari, le të flasim për shtesat …

 • Rrinë me .com, .org dhe shtesat e tjera të njohura të domenit.
 • Jini të hapur për shtesat e tjera që mund të përdoren në mënyrë krijuese, siç janë .ly dhe .io (
 • Shmangni zgjatjet e çuditshme të reja si. Punë, .pizë, etj
 • Shmangni shtesat në kërkim spammy si .info, .ws dhe .cc

Sa i përket vetë emrit, ka shumë të ngjarë që emrat e parë që ju provoni do të merren tashmë. Mos u dekurajoni nga kjo. Thjesht krijohuni krijues dhe argëtohuni me të. Këtu janë këshillat e mia për t’ju ndihmuar të zgjidhni një emër të shkëlqyer të domain:

 • Shmangni grumbullohet / njolla në emrin si my-website.com nëse është e mundur. Duket thjesht joprofesionale dhe nëse merrni krijues, mund të gjeni një emër pa to.
 • Nëse merret emri juaj i dëshiruar, provoni të shtoni një fjalë të shkurtër në fillim ose në fund. Për shembull, nëse emri juaj i dëshiruar ishte diçka.com, por u mor, mund të provoni getomething.com ose somethingnow.com, etj.

Për t’i përmbledhur të gjitha, thjesht përpiquni të gjeni një emër që është i markueshëm, i paharrueshëm dhe tërheqës disi.

Më e rëndësishmja, pasiguria çon në mosveprim, dhe mënyra e vetme për të marrë rezultatet që dëshironi është të merrni masa! Mos lejoni vetes të ngecni duke zgjedhur emrin e domain. E morët këtë! Nëse ju pëlqen një emër, shkoni për të.

Këtu keni çfarë të bëni tani [Lista e kontrollit]

 • Ejani me një ose më shumë ide për emrin e domain
 • Merrni emrin e domain dhe web hosting. Siç e dini, unë rekomandoj BlueHost për këtë. Sidoqoftë, ju mund të zgjidhni ndonjë host tjetër të internetit që dëshironi, për sa kohë që është i shpejtë, i besueshëm dhe i lehtë për t’u përdorur.

Tjetra, ju mund të dëshironi të ndiqni këtë udhëzues duke ju treguar se si të vendoseni në BlueHost. Unë do t’ju tregoj se cila paketë pritëse për të zgjedhur, si të vendosni WordPress, dhe më shumë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me