Si të kopjoni dhe rivendosni WordPressPavarësisht nëse drejtoni një uebfaqe biznesi, një dyqan online ose një blog hobi; një gjë është e sigurt: ju duhet të zbatoni një program të rregullt rezervë. Rikthimi i faqes tuaj të internetit është thelbësore pasi ju jep paqe mendore dhe siguron që ju lehtë mund të rivendosni faqen tuaj te internetit nëse ndodh më keq.


Një kopje rezervë ju mbron nga hakerat, malware dhe ndërprerjet e paqëllimta të serverëve që, përndryshe, mund ta bëjnë faqen tuaj të papërdorshme ose t’ju bëjnë të rindërtoni faqen tuaj nga e para.

Për fat të mirë, rezervimi i faqes tuaj të internetit nuk është i vështirë dhe mund të bëhet falas falë një numri plugins rezervë WordPress. Disa nga këto shtojca madje e bëjnë të lehtë rikthimin e faqes tuaj të internetit nga një kopje rezervë falas dhe në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si ta bëni.

Si të bëni kopje rezervë dhe të rivendosni Uebfaqen tuaj të WordPress me roje rezervë

Një nga mënyrat më të lehta për të bërë kopje rezervë të faqes suaj të WordPress është falas Roje rezervë plugin.

Roje rezervë

Përmbledhje e Pluginit të Mbrojtjes së Ruajtjes

Backup Guard është një shtojcë falas me më shumë se 70000 instalime aktive dhe një vlerësim 4,5 yje. Oneshtë një nga disa shtojcat e rralla që ofron si rezervë dhe rivendos opsione falas. Alsoshtë gjithashtu shumë e lehtë për t’u përdorur. Karakteristikat kryesore përfshijnë:

 • Rezervoni manualisht faqen tuaj sa herë që dëshironi
 • Zgjidhni midis rezervimit të skedarëve, bazës së të dhënave ose të dyve
 • Shkarkoni kopje rezervë në kompjuterin tuaj ose ruajini ato në Dropbox
 • Rivendosni faqen tuaj nga një kopje rezervë me një klik
 • Anuloni procesin e rezervimit
 • Mbështetje për instalime multisite WordPress

Tani që e dini se çfarë është e përfshirë, le të hedhim një vështrim se si të përdorim plugin Backup Guard për të kopjuar dhe rivendosur faqen e internetit të WordPress.

1. Instalimi i rojes rezervë

Hapi i parë është të instaloni shtojcën Backup Guard. Në pultin e WordPress tuaj, shkoni te Shtojcat> Shtoni të reja. Kërkoni për Mbrojtjen e Mbrojtjes, pastaj shkarkoni dhe instaloni shtojcën. Pasi të jetë instaluar, klikoni në Aktivizoni button. Tani jeni gati të filloni të bëni kopje rezervë të faqes tuaj të internetit WordPress.

Instalimi i rojes rezervë

2. Rezervimi i faqes në internet të WordPress-it me roje rezervë

Për të bërë kopje rezervë të faqes suaj të internetit me Mbrojtjen Rikthim, shkoni te Rikthim rezervë> Kopje rezervë. E tëra çfarë duhet të bëni tani është të shtypni butonin rezervë. Shtojca do t’ju japë mundësinë për të emëruar kopjen rezervë dhe të zgjidhni nëse dëshironi një kopje rezervë të plotë ose një porosi.

Kopje rezervë me roje rezervë

Zgjedhja e opsionit me porosi ju lejon të zgjidhni nëse dëshironi të kopjoni skedarët ose databazën tuaj. Ju gjithashtu mund të vendosni të ngarkoni rezervën tuaj në cloud, por së pari duhet të lidhni llogarinë tuaj Dropbox. Drejtohuni tek Roje rezervë> Re dhe shkoni te kaloni te ON.

Pastaj do të ridrejtoheni në faqen e internetit të Dropbox, ku do të duhet të autorizoni lidhjen e plugin-it. Thjesht klikoni Autorizoj dhe do të ridrejtoheni përsëri në pultin e WordPress tuaj, ku mund të shihni që llogaria juaj Dropbox ka qenë e lidhur.

Lidhja e rezervave rezervë të lidhjes

Për këtë tutorial, ne kemi zgjedhur opsionin e plotë rezervë dhe emrin e Rezervimit tim rezervë. Ju mund të përdorni konventën e emërtimit të muajit dhe vitit, në mënyrë që të mbani të regjistruara lehtësisht kopjet rezervë.

Pasi të keni konfiguruar kopjen rezervë, thjesht shtypni rezervë butonin dhe prisni që kopja të përfundojë. Pastaj mund ta shkarkoni kopjen rezervë dhe ta ruani në kompjuterin tuaj ose në një hard disk të jashtëm.

3. Krijimi i kopjeve rezervë

Rikthimi me dorë i faqes tuaj të internetit është i lehtë, por mund të jetë e lodhshme të mbani shënime herën e fundit kur keni bërë kopje rezervë të faqes tuaj. Kjo është arsyeja pse aftësia për të planifikuar rezervë dhe për t’i bërë ato rregullisht është një veçori e shkëlqyeshme.

Për të planifikuar kopje rezervë me Mbrojtjen e Mbrojtjes, shkoni te Garda rezervë> Programi. Së pari, ndërroni kaloni te ON dhe më pas shkruani emrin për orarin tuaj rezervë. Për këtë tutorial, ne e kemi quajtur atë Backup Weekly.

Programimi i rezervave me roje rezervë

Mundësia tjetër është që të zgjidhni frekuencën rezervë. Ju mund të zgjidhni nga kopjet rezervë për orë, ditore, javore ose mujore. Ne e kemi vendosur minierën të përjavshme.

Së fundmi, mund të vendosni nëse dëshironi të kryeni kopjen e plotë ose të personalizuar siç e keni bërë me opsionin manual. Ne kemi zgjedhur kopjen rezervë të plotë dhe gjithçka që mbetet për të bërë tani është të klikojmë Save buton.

4. Rivendosja e një kopje rezervë me roje rezervë

Për të rivendosur një kopje rezervë me Mbrojtjen e Mbrojtjes, shkoni te Rikthim rezervë> Kopje rezervë. Do të shihni një listë të të gjitha kopjeve rezervë të kryera në faqen tuaj. Për të rivendosur faqen tuaj nga çdo rezervë, klikoni në ikonën e gjelbër të rivendosur dhe pastaj prisni që procesi të përfundojë.

rivendosja e një roje rezervë rezervë

Pasi të jetë bërë, mund të kontrolloni faqen tuaj të internetit dhe të siguroheni që gjithçka funksionon ashtu siç duhet.

Rikthim Garda Pro

Vlen të përmendet se Backup Guard Pro ka një version premium nëse keni nevojë për më shumë veçori. Versioni pro përfshin si më poshtë:

 • Më shumë kontroll mbi opsionet rezervë të tilla si aftësia për të përfshirë ose përjashtuar skedarë dhe dosje të caktuara
 • Njoftime me postë elektronike për kopje rezervë të suksesshme
 • Mundësia për të migruar faqen tuaj nga një domain në tjetrin
 • Rezervime të shumëfishta të planifikuara
 • Dhe me shume

Planet e paguara fillojnë nga 25 dollarë dhe përfshijnë një vit mbështetje dhe azhurnime.

Si të kopjoni dhe rivendosni Uebfaqen tuaj të WordPress me UpdraftPlus

Backup Guard është një zgjedhje e shkëlqyeshme për të kopjuar faqen tuaj nëse dëshironi një zgjidhje të shpejtë dhe të thjeshtë. Sidoqoftë, është disi i kufizuar në një plan të lirë, veçanërisht kur bëhet fjalë për opsionet e ruajtjes rezervë. Nëse dëshironi një shtojcë më të fortë, UpdraftPlus është një zgjedhje tjetër solide.

UpdraftPlus

Përmbledhje e Pluginit të DraftitPlus

UpdraftPlus ka mbi 2 milion instalime aktive dhe një vlerësim me 5 yje. Ashtu si Backup Guard, është një nga disa shtojcat e rralla rezervë falas rezervë që ofron edhe veçori rezervë dhe rivendosje. Plani falas ofron pak më shumë karakteristika të cilat përfshijnë:

 • Kryeni kopje rezervë manuale ose të planifikuar
 • Mundësia për të kopjuar skedarët dhe bazën e të dhënave veç e veç
 • Ruani rezervat në Dropbox, Amazon S3 dhe Rackspace
 • Mund të ndajë faqen tuaj të internetit në arkiva të shumta
 • Rifillon automatikisht dhe provon përsëri ngarkimet e dështuara
 • Rivendosni me lehtësi faqen tuaj të internetit nga një kopje rezervë

Me këtë tha, le të hedhim një vështrim se si mund të përdorni UpdraftPlus për të kopjuar dhe rivendosur faqen tuaj të internetit në WordPress.

1. Instalimi i UpdraftPlus

Për të instaluar UpdraftPlus, shkoni në pultin e faqes tuaj dhe klikoni në Shtojcat> Shtoni të reja. Kërkoni për UpdraftPlus, klikoni instaloj, dhe pastaj klikoni Aktivizoni pasi të jetë instaluar shtojca. Shtojca më pas do t’ju japë një turne të shkurtër të cilësimeve dhe opsioneve.

Instalimi i UpdraftPlus

2. Rezervimi i faqes në internet të WordPress-it me UpdraftPlus

Për të kopjuar faqen e internetit të WordPress me UpdraftPlus, shkoni te Cilësimet> Rikthime rezervë të UpdraftPlus. Klikimi i butonit Blu Backup do t’ju lejojë të bëni kopjen e parë manuale.

Rezervime me UpdraftPlus

Ju mund të zgjidhni nëse dëshironi të rezervoni skedarët tuaj, bazën e të dhënave tuaja ose të dyja dhe pastaj shtypni butonin Backup now.

3. Krijimi i kopjeve rezervë

UpdraftPlus ju lejon të planifikoni kopje rezervë. Për të krijuar orarin tuaj rezervë, klikoni në Cilësimet skedë në UpdraftPlus. Aty do të keni mundësi të vendosni një program për kopjimin e skedarëve si dhe për kopjet e bazës së të dhënave.

Ju mund t’i vendosni ato të kopjohen në të njëjtën kohë ose mund të vendosni që baza e të dhënave tuaja të rezervohet çdo ditë dhe të vendosni skedarët tuaj të rezervohen çdo javë, varësisht nga sa shpesh publikoni postime të reja ose bëni ndryshime të tjera në faqen tuaj të internetit..

Pasi të keni caktuar orarin tuaj, do t’ju duhet të lidhni UpdraftPlus në një vend depozitimi. Zgjidhni opsionin tuaj të ruajtjes, zgjidhni cilat skedarë duhet të përfshihen në rezervë dhe pastaj ruani ndryshimet. Pastaj do të duhet të ndiqni urdhërat që shfaqen në dritaret e shfaqura për të autorizuar lidhjen.

Lidhja UpdraftPlus Dropbox

Pasi të përfundojë procesi i autorizimit, faqja juaj në internet do të mbështetet automatikisht, sipas orarit tuaj.

4. Rivendosja e një kopje rezervë me UpdraftPlus

Rivendosja e një faqe në internet me UpdraftPlus është po aq e lehtë sa edhe mbështetjen e saj. Drejtohuni tek Backup / Restore tab nën Cilësimet> Rikthime rezervë të UpdraftPlus. Do të shihni një listë të të gjitha kopjeve rezervë që janë marrë në faqen tuaj të internetit.

Për të rivendosur faqen tuaj, klikoni në butonin Rivendos. Ju do të duhet të zgjidhni atë që të rivendosni. Kjo përfshin skedarë, bazën e të dhënave, temat, shtojcat dhe elementë të tjerë të faqes tuaj.

Zgjidhni elementet e dëshiruar dhe shtypni butonin Rivendos. Shtojca më pas do të rivendosë funksionimin dhe do t’ju lejojë të ktheheni në pultin tuaj. Ju gjithashtu mund të shkarkoni skedarin e log-ut në rast se duhet të kontaktoni ekipin e ndihmës së shtojcës.

Restaurimi i Suksesit të Suksesit të RestaurimitPlus

PremiumPraft Premium

UpdraftPlus ka një version premium, i cili ofron edhe më shumë veçori. Kjo perfshin:

 • Kopje rezervë shtesë
 • Kopjoni ose migroni lehtësisht në faqet e internetit (me Migrator)
 • Multisite / multi-network kompatibil
 • Krijon kopje rezervë të skedarëve dhe bazave të të dhënave jo WP në destinacione të shumta në distancë
 • Edhe më shumë destinacione ruajtjeje që përfshijnë OneDrive BackBlaze, Azure dhe SFTP.
 • Kriptimi i bazës së të dhënave
 • Raportim i avancuar
 • Dhe me shume

Planet Premium fillojnë me 87.50 dollarë për 2 faqe dhe një vit azhurnime dhe mbështetje.

UpdraftPlus ose roje rezervë: Cilin shtojcë duhet të zgjidhni?

Të dy shtojcat e përmendura në këtë tutorial janë një mundësi e shkëlqyeshme për të bërë kopje rezervë dhe rivendosjen e faqes tuaj WordPress falas. Nëse po pyesni se cilën mundësi të zgjidhni, ja çfarë duhet të dini.

Nëse dëshironi një zgjidhje të thjeshtë, të lehtë dhe pa frikë, shkoni me Roje rezervë. Kjo shtojcë është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse keni një uebsajt të thjeshtë që nuk boton shpesh përmbajtje.

Sidoqoftë, nëse doni më shumë mundësi ruajtjeje dhe aftësi për të planifikuar orare të ndryshme rezervë për bazën e të dhënave tuaja dhe skedarë falas shkoni me UpdraftPlus. Kjo shtojcë është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse keni një faqe në internet që boton shumë përmbajtje ose nëse doni më shumë kontroll mbi opsionet tuaja rezervë.

Mendimet përfundimtare

Rikthimi i faqes në internet të WordPress është i nevojshëm nëse doni të siguroheni që faqja juaj e internetit të mbetet e sigurt dhe e sigurt. Kjo ju jep paqe mendore që ju lehtë mund të rivendosni faqen tuaj te internetit dhe të vazhdoni të bëni biznes si zakonisht, në vend që të vuani në kohën e humbjes ndërsa rindërtoni faqen tuaj.

Tani e dini se si të kopjoni dhe rivendosni faqen e internetit tuaj të WordPress falas, kështu që nuk ka asnjë justifikim për të vonuar. Shkarkoni ose njërën prej shtojcave të përmendura në këtë tutorial dhe caktoni orarin tuaj rezervë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me