Shopify vs WordPress (WooCommerce) për E-Commerce?


Shopify vs WordPress


“Unë dua të ndërtoj një dyqan të tregtisë elektronike … por a duhet të përdor Shopify ose WordPress?”

Kjo është në të vërtetë një pyetje mjaft e zakonshme që ne marrim këtu në faqet e internetit. Në fakt, ne i marrim ato më shumë se 2-3 herë në ditë.

Arsyeja? Do ditë, gjithnjë e më shumë njerëz vendosin të lëshojnë dyqanet e tyre të tregtisë elektronike, por pothuajse menjëherë ata takohen me më shumë pyetje sesa përgjigje:

Platformfarë platforme duhet të përdor?

A do të më duhet të paguaj ndonjë tarifë?

A mund të shes libra elektronikë dhe shkarkime ose thjesht produkte fizike?

Mund të “dropship”?

Cilat janë të mirat dhe të mirat e Shopify vs WordPress?

etj …

Ashtu si me shumicën e gjërave në jetë, përgjigjja e shkurtër nëse duhet të shkoni me Shopify ose WordPress është kjo: Kjo varet…

Ne e dimë që ju e urreni atë përgjigje po aq sa bëjmë, por vazhdoni – me përgjigjen e shkurtër nga rruga, ne tani mund të përqendrohemi në atë të dobishme. Le të zhyten në temë dhe të shohim kur është më mirë të përdorni Shopify over WordPress, për kë do të jetë një zgjidhje më e mirë, dhe pse do të konsideronit në radhë të parë Shopify (ose WordPress).

A është WordPress për gjithçka, përfshirë një sit elektronik për tregti?

Ne kemi qenë gjithmonë një tifoz të zjarrtë të WordPress dhe këshillat tona për sa i përket këshillave tona kurdoherë që dikush ka nevojë për një uebfaqe për ndonjë qëllim – çdo qëllim! – ishte, “Hej, pse jo WordPress?”

Duke parë se çfarë është e mundur me Shopify dhe sa e lehtë është gjithçka, madje edhe filluam të kemi mendime të dyta.

Ne nënkuptojmë, WordPress është sigurisht i mrekullueshëm si një platformë në internet. Mund të përballojë lehtësisht çdo gjë që hedh në të dhe ta bëjë faqen tënde të arritshme dhe të disponueshme për të parë botën.

Në të njëjtën kohë, një dyqan e-tregtie është një lloj kafshësh shumë specifike, dhe është shume shume ndryshe nga një blog standard ose një faqe interneti lajmesh.

WordPress është ndërtuar rreth përmbajtjes – përmbajtje që është menduar të konsumohet falas, pak a shumë. Ju mund të publikoni postime në blog, video, fotografi, etj., Por parimi kryesor është që të gjitha janë në dispozicion për këdo që ndodh të pengohet në URL.

Realiteti i dyqaneve të tregtisë elektronike është i ndryshëm.

Ajo që ata ofrojnë qëndron pas një pagese. E gjithë faqja duhet të jetë e kujdesshme kur merret me të dhënat thelbësore të klientit (si kartat e kreditit, informacionet personale). Ajo duhet të jetë e sigurt. Për ta përmbyllur të gjitha, duhet gjithashtu të jetë në gjendje të trajtojë porositë në hyrje, t’i përpunojë ato dhe të sigurohet që asgjë nuk bie në të çara gjatë rrugës.

Me fjalë të tjera, ka shumë gjëra që janë të ndryshme në lidhje me dyqanet e tregtisë elektronike në krahasim me platformat botuese standarde.

Në atë pikë, edhe ne duhet të jemi të gatshëm të pranojmë faktin që WordPress nuk është perfekt për gjithçka. Ndonjëherë, ju vetëm duhet një platformë që është ndërtuar me qëllim të trajtimit të një dyqani të tregtisë elektronike.

Dallimi kryesor midis Shopify dhe WordPress

Me një fjali, ndryshimi kryesor midis Shopify dhe WordPress është se Shopify është një mjet / shërbim në internet, ndërsa WordPress është një program i vetëm që ju duhet të instaloni vetë.

Në mënyrë që të përdorni Shopify, gjithçka që duhet të bëni është të shkoni në Shopify.com dhe të regjistroheni për të krijuar një llogari. Pasi të keni mbaruar, ju vetëm duhet të kaloni përmes një konfigurimi të shpejtë, dhe dyqani juaj i tregtisë elektronike është duke funksionuar.

Për të përdorur WordPress si platformën tuaj e-commerce, nga ana tjetër, kërkon shumë më tepër hapa:

 1. Së pari, duhet të blini një domen dhe një llogari të mbajtjes në internet, ku mund të keni të instaluar versionin e paracaktuar të WordPress.
 2. Ju duhet të zgjidhni një temë (dizajn) për faqen tuaj të internetit, plus një pjesë të vogël të shtojcave për t’u kujdesur për SEO, integrimin e mediave sociale etj..
 3. Pas kësaj, ju duhet një plugin si WooCommerce për t’ju siguruar të gjitha tiparet e tregtisë elektronike (ato nuk janë ndërtuar në WordPress).
 4. Më në fund, duhet të kaloni në procesin e konfigurimit të dyqanit tuaj të tregtisë elektronike (detajet e dyqanit, integrimet e portave të pagesave, produktet, etj.). Ata mund të marrin një kohë edhe të vetën.

Së fundmi, me Shopify, ju merrni gjithashtu mbështetje, që do të thotë se nëse keni hasur ndonjëherë ndonjë problem me platformën, thjesht mund të kontaktoni ekipin mbështetës, dhe ata (me shumë mundësi) do ta zgjidhin atë.

Me WordPress, nuk ka asnjë mbështetje, vetë.

Mendoni në këtë mënyrë, Shopify është si të shkoni në IKEA, të blini një tavolinë nga rafti, dhe pastaj thjesht ta montoni atë në shtëpi. WordPress është si të shkosh në dyqanin e pajisjeve, të blesh dërrasa, thonj, zam, mjete dhe më pas të vish në shtëpi dhe të ndërtosh vetë tryezën.

Shpalosje e plotë: WebsiteSetup fiton një komision nëse përfundoni blerjen e blerjeve të blerjeve ose të tregut të kaltër + përmes lidhjeve të referimit në këtë krahasim. Faleminderit per mbeshtetjen!

Shopify – Isfarë është?shopify

Këtu janë faktet:

 • Një tregti gjithëpërfshirëse elektronike Zgjidhje / mjet. Kjo ju lejon të ndërtoni një dyqan funksional të tregtisë elektronike nga e para, pa ndihmën e një projektuesi ose zhvilluesi.
 • Nuk ka aftësi kodimi që kërkohen për të përdorur Shopify.
 • Sshtë një mjet i paguar – nga 29 në 299 dollarë në muaj.
 • Kjo ju lejon të shisni gjithçka që dëshironi (mallra, shërbime, produkte, dixhitale dhe fizike, si dhe pikat e lëshimit).
 • Përdorni atë jashtë linje dhe në internet (mund ta përdorni si dyqanin tuaj online, por gjithashtu përdorni diçka që quhet Pika e shitjes me Shopify, i cili është sistemi i tyre për dyqanet me pakicë që ju lejon të integroni dyqanin tuaj në vend me konfigurimin tuaj në Shopify).
 • Më shumë se 100+ modele dyqanesh online për të zgjedhur (disa prej tyre paguhen).
 • Sitedo sit i ri merr një nënfushë me porosi falas – për shembull, YOURSTORE.shopify.com.
 • Ka mbështetje 24/7.

WordPress (WooCommerce) – Isfarë është?WordPress

Gjërat e para, WordPress janë shumë gjëra, por për qëllimin e këtij burimi, ne po përqëndrohemi kryesisht në anën e tregtisë elektronike të spektrit dhe duke lënë mënjanë një pjesë të madhe të tipareve dhe aftësive të WordPress.

 • Një uebfaqe gjithëpërfshirëse program. Kjo ju lejon të ndërtoni çdo lloj uebsajti, me kusht që të mund të administroni një konfigurim pak teknik – duke përfshirë instalimin e vetë softverit, instalimin e shtojcave, instalimin e një teme dhe instalimin e një plugin elektronik për të trajtuar operacionet e dyqaneve..
 • Kërkohen disa aftësi për ndërtimin e faqes në internet. Në varësi të personalizimeve që dëshironi të kryeni, mund t’ju duhet gjithashtu aftësi kodimi ose dizajni.
 • Softueri WordPress është falas. Në mënyrë që ta përdorni atë, ju duhet të regjistroheni për një host në internet dhe të blini një emër domain. Kur të gjithë janë mbledhur, mund të filloni me WordPress për rreth $ 5 / muaj.
 • Karakteristika të shkëlqyera të menaxhimit të përmbajtjes.
 • Mijëra tema / modele për të zgjedhur, të lira dhe të paguara.
 • Mundësitë e jashtëzakonshme të shtrirjes përmes shtojcave.
 • Asnjë mbështetje e drejtpërdrejtë, por një komunitet mbështetës shumë i dobishëm.

Kur duhet të përdorni Shopify Over WordPress?

Shopify qëndron si një zgjidhje e përshtatur për tregtinë elektronike për të gjithë. përmes së cilës gjithkush, nënkuptojmë njerëz që mund të mos kenë ndonjë ndërtim në internet ose aftësi për kodim, por prapëseprapë dëshirojnë të jenë në gjendje të krijojnë një dyqan të mrekullueshëm në internet të gjithë vetë.

Përfitimi kryesor i punës me Shopify është se ju mund të filloni në pak minuta dhe të filloni t’u shërbeni klientëve tuaj të parë pothuajse menjëherë.

Edhe duke lënë mënjanë aftësitë e kodifikimit dhe ndërtimit të faqes në internet – për të cilat nuk ju duhen – gjithashtu nuk duhet të njiheni plotësisht me realitete të ndryshme të vetë biznesit të tregtisë elektronike. Shopify ju ndihmon të vendosni gjëra të tilla si inventari, taksat, cilësimet e transportit, etj. Me fjalë të tjera – ai zgjidh çdo aspekt të fundit të mërzitshëm të biznesit.

Së dyti, Shopify është gjithashtu një zgjidhje me të vërtetë e përballueshme. Për të filluar, ju duhen vetëm 9 dollarë në muaj. Për atë çmim, ju keni qasje në më shumë sesa mjaft hartime të faqeve dhe opsione të personalizimit.

unëpërgjigje me pak fjalë për “kur të përdorim Shopify?”:

 • Opsioni a): Përdoreni atë nëse nuk keni ndonjë lloj uebsajti dhe doni të hapni shpejt një dyqan cilësor të tregtisë elektronike.
 • Opsioni b): Përdoreni nëse nuk keni ndonjë aftësi për krijimin, kodimin ose ndërtimin e faqes në internet, dhe nuk dëshironi të punësoni dikë për të vendosur një dyqan të tregtisë elektronike për ju.
 • Opsioni c): Përdoreni nëse doni të integroni dyqanin tuaj online me dyqanin tuaj off-on-vendor.
 • Opsioni d): Përdoreni atë nëse keni nevojë për një platformë të shkëlqyeshme të tregtisë elektronike me qasje në mbështetjen e klientit … vetëm në rast.

Nëse ndonjë nga sa më sipër ju përshkruan, shkoni për Shopify.

Nuk ka rëndësi gjithashtu nëse doni të shisni produkte fizike, shkarkime dixhitale, shërbime, apo edhe të bëni anije. Shopify mund të trajtojë çdo gjë. Numri i produkteve që ju ofroni nuk është as një faktor (pavarësisht nëse 1 ose 1000).

Kur të përdorni WordPress Over Shopify?

WordPress është një central elektrik. Nearlyshtë gati platforma e përsosur e internetit, e aftë për të drejtuar të gjitha llojet e faqeve të internetit.

Por ka një kapje. Ose, një çift kap, përkundrazi.

 • WordPress është një pjesë e softuerit = mund ta merrni falas, por më pas duhet ta instaloni vetë në një host të uebit, ta konfiguroni atë dhe në fund të krijoni një faqe në internet me të.
 • Jashtë kutisë, WordPress është kryesisht një platformë Blogging. Nuk siguron fare veçori të tregtisë elektronike. Ato që mund t’i merrni përmes shtojcave. Të tilla si WooCommerce popullore.
 • Përveç shtojcës së e-commerce, ju duhet një bandë e programeve të tjera për të trajtuar disa opsione standarde si SEO dhe media sociale. Ju gjithashtu keni nevojë për një pamje të mirë dhe brandable temë (dizajn) – për ta bërë dyqanin tuaj të e-commerce të duket unik dhe origjinal.

Whatfarë do të thotë gjithçka është se WordPress është ndoshta një zgjidhje për një përdorues pak më të kursyer. Ju duhet të ndjeheni të rehatshëm duke redaktuar skedarët PHP me dorë, të lidheni me serverin tuaj përmes FTP dhe të kaloni pasditen në disa panele cilësimesh..

Kjo duke u thënë, e lartpërmendura WooCommerce është një shtesë e shkëlqyer e-commerce. Kjo ju jep të gjitha tiparet që mund të kërkoni, p.sh. karrocat e blerjeve, katalogët e produkteve, pagesa në internet, kuponë, etj. Më e rëndësishmja, shtojca është falas!

Mund të gjesh karrocat alternative të blerjeve WordPress këtu.

Woocommerce

unëpërgjigje me pak fjalë për “kur duhet të përdorni WordPress për e-commerce?”:

 • Opsioni a): Përdoreni nëse tashmë keni një faqe WordPress dhe jeni njohur me ndërfaqen. Për shembull, WooCommerce përdor të njëjtën organizatë të panelit të administratorit për produktet dhe porositë tuaja, kështu që nuk ka kurbë shtesë të të mësuarit.
 • Opsioni b): Përdoreni nëse tashmë keni një faqe WordPress dhe dëshironi të minimizoni kostot duke mos pasur nevojë të investoni më fonde në një platformë të re për tregtinë elektronike..
 • Opsioni c): Përdoreni nëse jeni duke eksperimentuar me kode burimi herë pas here.
 • Opsioni d): Përdoreni nëse mund të përballeni pa ndonjë mbështetje të shpejtë të reagimit të klientit.

Rreth asaj pjese të fundit: Tani për tani, ju mund të mendoni se mbështetja e klientit nuk është një marrëveshje kaq e madhe. Por mbani në mend se është biznesi juaj për të cilin po flasim këtu. Për shembull, nëse ndodh diçka që shkakton uljen e faqes tuaj, duke mos e pasur atë në internet për tërë ditën mund dhe do të thotë një goditje serioze në të ardhurat e biznesit tuaj. Gjithashtu, shumë stres ndërsa jemi në të.

Janë ato raste kur ne priremi të vlerësojmë mbështetjen e klientit që funksionon 24/7!

WordPress apo Shopify? Një përgjigje edhe më e shkurtër.

Nëse opsionet e mësipërme nuk plotësojnë shijen tuaj, ne kemi një përgjigje edhe më të shkurtër për ju.

Vetëm mbani në mend se është një i madh oversimplification. Në shumë skenarë, ju jeni më mirë të ndiqni njërën prej opsioneve më lart. Por nëse dëshironi një përgjigje të shkurtër, atëherë këtu është:

 • Nëse tashmë keni një uebfaqe të WordPress, thjesht instaloni WooCommerce dhe filloni një dyqan të e-commerce si një element i asaj uebfaqe ekzistuese.
 • Nëse nuk keni ende një uebfaqe, filloni dyqanin tuaj të tregtisë elektronike me Shopify.

Motivet e mia për këtë çështje janë të dyfishta: Kurseni kohë dhe para.

Thjesht – nëse tashmë keni një uebfaqe të WordPress-it që funksionon, atëherë gjithmonë do të jetë më e shpejtë dhe më e lirë thjesht të shtoni një përbërës të tregtisë elektronike në atë faqe në vend që të ndërtoni diçka të re. Nga ana tjetër, nëse nuk keni ende një faqe në internet, atëherë është më e shpejtë dhe më e lehtë të shkoni në rrugë tjetër dhe të filloni një dyqan të tregtisë elektronike me një platformë të specializuar si Shopify. Kjo eshte e gjitha!

Leximi më tej:

 1. Si të instaloni dhe përdorni Shopify
 2. Si të instaloni dhe përdorni WordPress / WooCommerce
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map