Sa kushtojnë fusha shtesë në BlueHost?

Emrat e domain-it janë të rëndësishëm sepse pa të, vizitorët e sitit nuk do të kenë mundësi të hyjnë në faqen tuaj të internetit. Kjo mund të jetë e thjeshtë, por ka një procedurë që ndërpritet kur një vizitor hyn në emrin tuaj të domain në një shfletues në internet.


Kurdo që një vizitor të shkruajë emrin e domain në shfletuesin në internet, emri i zgjedhur i domain-it shërben si adresë IP dhe serveri dërgon skedarë në internet për vizitorët tuaj. Me këtë tha, është e rëndësishme që të keni parasysh elementët e mëposhtëm të një uebsajti plotësisht funksional:

 • Emri i domainit
 • Skedarët e faqes në internet
 • Server pritjeje në internet

Disa pronarë të uebfaqes gjithashtu mund të dëshirojnë të kenë emra të shumtë domainash në llogarinë e tyre. Ofruesit e pritësve të uebit mbledhin një tarifë përkatëse kur mbajtësit e llogarive duan të shtojnë fusha shtesë në llogarinë e tyre. Për shembull, me BlueHost, ju mund të paguani aq të ulët sa 10 dollarë në vit për fusha shtesë.

Përfitimet e zotërimit të domeneve shtesë për faqen tuaj të internetit

Këtu janë disa arsye pse duhet të regjistroni emra të shumëfishtë të domain:

 • Shtë e shkëlqyeshme për zhvillimin e emrit të biznesit tuaj në internet.
 • Mund të ndihmojë të mbani emrin e markës tuaj dhe identitetin në internet të paprekur.
 • Ju ndihmon të krijoni një karakter dinamik në botën dixhitale.
 • Mund të ju ndihmojë në reklamimin e produkteve dhe / ose shërbimeve tuaja.
 • Ajo drejton më shumë trafik në faqen tuaj të internetit.
 • Ajo parandalon konkurrencën tuaj për të përdorur të njëjtin emër domain.
 • Kjo ju bën më të lehtë të kërkoni në motorët e kërkimit si Google, Yahoo !, dhe Bing.

Pse më duhen Domain Extra për Uebfaqen time?

Ka shumë arsye pse të kesh një domen shtesë për uebfaqen tënde është e domosdoshme. Le t’i marrim ato një nga një.

Zhvilloni vlerën e markës

Mbajtja e fjalëve / termave më të rëndësishëm që klientët zakonisht do të hynin në motorët e kërkimit do të ishte një avantazh i madh për ju. Një emër unik i personalizuar i domain do të vijë i dobishëm nëse po përpiqeni të shesni një produkt ose shërbim për klientët e mundshëm në internet.

Më shumë ekspozim në internet

Regjistrimi i domeneve të shumta nënkupton marrjen e produkteve / shërbimeve tuaja dhe përgjithësisht kompanisë suaj edhe më shumë ekspozimit. Konsumatorët dhe perspektivat janë vetëm një klik larg nga ju dhe produktet / shërbimet që ju ofroni.

Sigurohuni që të blini emrat e domain që përdorin fjalë kyçe që janë të rëndësishme për ngrohtë tuaj të zgjedhur. Kjo përmirëson shanset që ju të kërkoni nga tregu juaj i synuar, dhe kështu, mund të japin më shumë fitime në planin afatgjatë.

Merrni hapësirën tuaj shumë të zotit të tregut

Kur bëhet fjalë për marketing, është e rëndësishme që ju të keni hapësirën tuaj të tregut. Produktet / shërbimet tuaja duhet të lënë një shenjë në mendjen e klientëve. Shtë mjaft e thjeshtë: Nëse nuk ju kujtojnë, shanset janë që ata nuk do të blejnë nga ju.

Keni një gradë më të lartë

Motorët e kërkimit zakonisht përfshijnë emrin e domain-it me atë që kërkojnë klientët. Për shembull, nëse jeni duke shitur kuletë dhe stilettot dhe njerëzit do t’i futni këto terma në motorin e kërkimit, faqja juaj e internetit do të renditej më e lartë nëse domeni juaj ka fjalën “kuletë” ose “stilettos” (ose të dy) në të (ish. www.handbagsandstilettosstore.com).

Si të blini domene të shumta në BlueHost

Nëse dëshironi të shtoni një domen shtesë në faqen tuaj të internetit, thjesht duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Nga paneli i kontrollit, shkoni te domains seksionin, pastaj shkoni te Regjistrohu Nga këtu, kërkoni për emrin e domain që dëshironi të regjistroheni dhe klikoni kontrolloni.

Ju gjithashtu mund të klikoni në Domainat me shumicë të regjistrave butoni nëse doni të kërkoni dhe regjistroni domene të shumta menjëherë.

 1. Pasi të kërkoni për një emër domain, do të shihni një listë gjithëpërfshirëse dhe të mirëorganizuar të rezultateve të kërkimit. Domenin që keni kërkuar, përfshirë këtu edhe të ndryshëm TLD sugjerimet, gjenden në krye të rezultateve të kërkimit.
 2. Klikoni në ikonën e qerres së gjelbër ngjitur me fushën që dëshironi të regjistroheni për ta vendosur atë në shportën e blerjeve. Do të shfaqet në anën e djathtë poshtë Shporta juaj kështu që ju mund të shihni gjithçka në një shikim ndërsa vazhdoni kërkimin tuaj.

Pasi të keni shtuar fusha në shportën tuaj të blerjes dhe të gjithë do të regjistroheni, klikoni në tjetër butonin dhe ndiqni hapat për të përpunuar regjistrimin tuaj.

Këshillë:

Sigurohuni që të përdorni masa parandaluese kundër hakerave dhe spammers nga vjedhja e markës tuaj ose reputacionit të marketingut. Shikoni për fjalë kyçe që përshkruajnë më së miri produktin ose shërbimin tuaj, dhe përdorni këto fjalë kyçe si emër domaini. Së shpejti, ju do të fitoni më shumë trafik i cili më pas do të çojë në më shumë transaksione biznesi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map