Rishikimi i sitit5

Site5 është një veteran në biznesin e mbajtjes në internet pasi ato u krijuan në vitin 1999. Qëllimi i ekipit fillestar të menaxhimit ishte të ndërtonte shërbimet e tyre të mbajtjes së faqes në internet përreth të qenurit argëtues, i lehtë, i arritshëm, i besueshëm dhe i lehtë për t’u përdorur. Ata donin diçka që nuk do të ngatërronte pronarin mesatar të faqes në internet dhe nuk ishte e dhimbshme për t’u përdorur.


Në përgjithësi, duket sikur ato pesë blloqe ndërtimi kanë mbetur si themel i tyre sot. Deri më sot, Site5 është një nga hostet më të vlerësuar të përdoruesve të rishikuar në internet që do të gjeni. Ata kanë dhjetëra mijëra përdorues të lumtur dhe kanë punuar vërtet shumë për të krijuar një nga reputacionet më të mirë që do të gjeni.


Por çfarë është në lidhje me Site5 që i bën ata të ndryshëm nga çdo host tjetër në internet? Le të hedhim një vështrim në disa nga tiparet që ata ofrojnë:

Karakteristikat dhe përfitimet që mund të të pëlqejnë

Karakteristikat e ofruara në Site5 patjetër nuk do t’ju heqin. Kjo nuk do të thotë, sidoqoftë, që ata nuk kanë shumë gjëra mbresëlënëse për t’u ofruar përdoruesve të tyre.

Aftësia për të zgjedhur vendndodhjen e serverit

Ndoshta gjëja më unike në lidhje me Site5 është që ju keni mundësinë të zgjidhni një vendndodhje serveri që funksionon më mirë për vendndodhjen fizike të ju dhe tregut tuaj të synuar. Ata kanë më shumë se një duzinë qytete për të zgjedhur dhe ju mund të gjeni një server në katër kontinente të ndryshme. Për përdoruesit amerikanë, ata kanë shërbime në të dy brigjet dhe madje ju lejojnë të zgjidhni zonat në Kanada.

SiteAdmin

SiteAdmin është paneli i kontrollit që përdor Site5. Ata dolën në një gjymtyrë pak pasi ky panel kontrolli u zhvillua në shtëpi nga ekipi i tyre inxhinierik. Ata përmendin që bazohet në cPanel dhe është krijuar për të punuar për t’i bërë gjërat më të lehta me tiparet e tjera unike të faqes së tyre. Ka shumë pak hoste në uebfaqe atje që do të përpiqeshin të largoheshin nga përdorimi i cPanel si panel kontrollues i tyre, por Site5 duket se nuk ka asnjë ankesë për këtë deri në këtë pikë.

seriozitet

Site5 ka lëvizur serverat e tyre 3-4 herë që nga fillimi i biznesit, gjë që ka çuar në disa arna shumë të vogla të mospërputhjes me besueshmërinë e tyre. Sidoqoftë, ekipi menaxhues që mori përsipër në vitin 2008, me të vërtetë e ka marrë besueshmërinë e tyre në një nivel tjetër dhe i ka bërë ato një nga hostet më të besueshëm të faqeve në internet. Dhe, bazuar në disa informacione të marra nga forume, duket se menaxhimi merr intimitetin dhe sigurinë e përdoruesve të tyre aq seriozisht sa do të gjeni.

Shërbim Migracioni Falas

Shumë pak pritës të faqes në internet ofrojnë shërbime të migracionit falas për klientët e tyre. Kjo është kryesisht për shkak se sa kohë dhe vështirësi mund të jetë ky proces, pasi në përgjithësi kërkon që ekspertë të trajnuar të përfundojnë. Sidoqoftë, Site5 e ofron atë dhe e tregton me mençuri si një mundësi për të ndërtuar një marrëdhënie të besueshme reciproke midis përdoruesit të pritësit dhe ofruesit të hostit.

Ndihma për klientët

Hasshtë bërë zakon në industrinë e web hosting për çdo host që të pretendojë se ata ofrojnë “mbështetjen më të mirë të mundshme të klientëve për përdoruesit e tyre!”

Site5 nuk është i ndryshëm në atë që ata gjithashtu pretendojnë se ofrojnë shërbime të shkëlqyera ndaj klientit. Ata ofrojnë mbështetjen tipike 24/7 përmes bisedës live, postës elektronike ose telefonit, dhe gjithashtu kanë një qendër mbështetëse ku mund të kërkoni menjëherë përgjigje për pyetjet tuaja.

Një nga gjërat unike në lidhje me ekipin për mbështetjen e klientëve në Site5 është se ata janë rritur të gjithë me ekipin brenda. Ata nuk japin burime nga ndonjë personel mbështetës dhe krenohen që të jenë të drejtpërdrejtë me klientët e tyre për problemet dhe zgjidhjet e tyre.

Cons

Ndërsa sigurisht që mund të gjeni mjaft komente të këqija në fazat e hershme të kompanisë, rekordi i tyre i rishikimit ka qenë i pastër kristal që kur skuadra e re e menaxhimit mori përsipër në vitin 2008. Sidoqoftë, ka disa të këqija të lidhura me shërbimet e tyre.

Përqendrohuni te Zhvilluesit dhe Dizajnuesit e Uebit

Ekipi në Site5 ka thënë në të kaluarën se qëllimi i tyre kryesor është të bëhen një zgjedhje e lartë mes zhvilluesve. Kjo do të thotë që shumë nga cilësimet dhe opsionet e tyre të panelit të kontrollit bazohen rreth nevojave dhe dëshirave të zhvilluesve që ata synojnë. Kjo gjithashtu do të thotë që ata nuk mund të jenë opsioni më i mirë për një pronar biznesi jo-teknik, i cili kërkon të rritet biznesi i tyre i bazuar në internet.

Shpejtësia e ngarkimit të faqes

Ndërsa ata kanë një reputacion për besueshmërinë, një nga rëniet e shërbimeve të tyre është në shpejtësinë mesatare të ngarkimit për shërbimet e tyre themelore. Ata janë pak më poshtë standardit aktual për shpejtësinë e ngarkimit, megjithëse nuk duket se janë një mospërputhje e madhe.

Opsione të kufizuara

Një nga problemet më të mëdha në lidhje me Site5 ka të bëjë me mungesën e opsioneve dhe shtesave të tyre. Kjo është diçka për të cilën ata krenohen, pasi ato janë plotësisht të përkushtuara për të qenë një host në internet i përqendruar në thjeshtësinë dhe lehtësinë e përdorimit.

Çmimeve

Struktura e çmimeve të ofruara nga Site5 është gati aq e thjeshtë sa merr. Ata kanë tre plane që përfshijnë:

 1. hostBasic – 5,95 $ / muaj x 12 muaj përpara. Fatkeqësisht, ata nuk ofrojnë një mundësi pagese nga muaji në muaj me hostBasic.
 2. hostPro – 10,95 $ / muaj ose 9,95 $ / muaj x 12 muaj përpara
 3. hostPro + Turbo – 13,95 $ / muaj ose 12,95 $ / muaj x 12 muaj përpara.

Dallimi më i madh për opsionin “Turbo” është se ju do të keni një adresë IP të dedikuar dhe do të keni mundësinë që t’i jepni secilës faqe në internet që krijoni panelin e saj të kontrollit..

Vlera më e mirë që ata kanë është plani i tyre 24-mujor që është 4.95 $ / muaj për hostBasic, 8.95 $ / muaj për hostPro, dhe 11.95 $ / muaj për hostPro + Turbo.

Ekziston edhe një Garanci e kthimit të parave 45 ditë të ofruara për të gjithë përdoruesit.

Fjala e fundit

Në përgjithësi, është në të vërtetë disi befasuese që Site5 nuk është më popullor sesa sot. Ndërsa shumica e njerëzve të njohur me industrinë së paku do ta njohin emrin, duket se ata duhet të kenë një prani më të gjerë dhe të vlerësohen më mirë brenda bashkësisë së faqeve të pritjes së faqes në internet.

Një nga gjërat më intriguese në lidhje me biznesin e tyre është se ekipi i tyre menaxhues ka shumë duart kur merret me çështje të ndryshme dhe u përgjigjet pyetjeve të përdoruesve. Shpesh do të shihni ekzekutimet e tyre të mëdha duke iu përgjigjur pyetjeve dhe duke ndihmuar njerëzit përmes forumeve dhe platformave të ndryshme të mediave sociale. Ata janë shumë të drejtpërdrejtë në lidhje me ato që ofrojnë dhe krenohen me faktin se nuk do të përpiqen kurrë të të mashtrojnë përmes tarifave të fshehura.

Nëse jeni duke kërkuar për diçka që do t’ju ndihmojë të rritni një biznes të bazuar në produkt, Site5 ndoshta nuk është basti juaj më i mirë. Sidoqoftë, për bizneset e bazuara në shërbime, patjetër që duhet t’u jepni atyre një fotografi. Me garancinë e tyre për kthimin e parave, nuk ka asnjë rrezik për ta bërë këtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map