Shpalosje e plotë: WebsiteSetup fiton një komision nëse blini Bluehost përmes lidhjeve të referimit në këtë udhëzues. Kjo është mënyra se si ne e mbajmë uebfaqen tonë të azhurnuar dhe përmirësuar mësimet. Faleminderit per mbeshtetjen!Hapi 1: Shkoni në Bluehost.com

Për t’u regjistruar me Bluehost, thjesht shkoni në Bluehost.com

Kjo është ajo me të cilën do të përshëndeteni pasi të keni arritur në faqen e tyre fillestare.

faqja e uljes së kaltëroshit

Nëse ju pëlqen ajo që shihni, thjesht klikoni në “Filloni Tani” në mënyrë që të shkoni në hapin tjetër që është hapi 2:

Hapi 2: Zgjidhni një Plan Hosting

Kur zgjidhni një plan pritjeje, gjithmonë mbani në mend qëllimin tuaj.

A po ndërtoni një faqe në internet të vogël personale si hobi? Një faqe në internet me madhësi të mesme për biznesin tuaj? Sido që të jetë qëllimi juaj, sigurohuni që të zgjidhni planin pritës që ofron atë që ju nevojitet.

Për këtë udhëzues, ne do të zgjedhim planin e përbashkët të pritjes “Basic”. Plani themelor është një zgjedhje e mirë nëse sapo filloni dhe nuk keni ende një përmbytje të trafikut në faqen tuaj të internetit. Nuk ka nevojë të harxhoni paratë tuaja të fituara me vështirësi në planet e tjera tani – gjithmonë mund të azhurnoni më vonë.

Në rast se jeni kurioz për hostimin e përbashkët (a.k.a pritja e përbashkët e serverit) është forma më e zakonshme dhe më e përballueshme e mbajtjes së faqes në internet. Përmes këtij lloji të mbajtjes së faqes në internet, përdoruesit ndajnë burimet e një serveri të sigurt ose një grupi të serverëve për të ngritur në internet faqet e tyre.

Duke u regjistruar në një nga planet e përbashkëta të pritjes së Bluehost, ne nuk do të duhet të shqetësohemi për menaxhimin e serverëve dhe arna të platformës.

Në fakt:

Shikoni veçoritë e mbajtjes në internet të Bluehost nëse doni një zhytje më të thellë në ato që ofrojnë.

BHhostingplans
Filloni me planin “themelor”. Ju gjithmonë mund të azhurnoni më vonë nëse keni nevojë.

Hapi 3: Siguroni një Emër Domain

Pas zgjedhjes së planit tuaj, hapi tjetër do të jetë sigurimi i emrit të domain.

BHdomain
Nëse nuk jeni ende të sigurt për emrin e domain-it, ekziston një mundësi për të anashkaluar këtë hap tani për tani.

Në kundërshtim me besimin popullor:

Emri i domain nuk ka nevojë të përfundojë në një “.com”. Ju mund të përdorni “.org”, “.net”, “.us”, “.biz” ose “.info” për emrin e domain. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse zgjedhja juaj e parë nuk është e disponueshme. Thjesht shkruani domenin tuaj, pastaj klikoni “Next”.

Nëse nuk jeni të gatshëm të shkruani një emër domain, gjithmonë mund t’i ndiqni këto hapa si të caktoni një emër domain nëse keni zgjedhur ta bëni atë më vonë.

Nëse tashmë keni një emër domain, thjesht shkruani atë në formën “Përdorni një Domain që Ju Own” dhe klikoni “tjetër”.

Hapi 4: Plotësoni Detajet Tuaja

Hapi tjetër është thjesht plotësimi i informacionit të kërkuar. Ju do të duhet të siguroni emrin tuaj, mbiemrin, vendin, adresën e rrugës, qytetin, kodin postar, numrin e telefonit dhe adresën e emailit.

Vini re se marrja juaj do të dërgohet në adresën e emailit që ju shkruani.

Shtimi i emrit të biznesit tuaj është opsionale.

Informacione personale
Sende mjaft standarde.

Hapi 5: Kontrolloni “Informacionin e Paketës” dhe përfundoni regjistrimin

Hapi tjetër është të lëvizni poshtë dhe të kontrolloni informacionin tuaj për paketën. Sigurohuni që të rishikoni shtesat që janë përfshirë si parazgjedhje. Mos harroni të kontrolloni vetëm ato që ju nevojiten.

Informacione për paketën e BH
Zgjidhni një plan dhe vendosni se cilat nga shtesat opsionale do t’ju duhet (të gjitha opsionet e përshkruara më poshtë).

Ja çfarë mund të konsideroni:

Mbrojtja e privatësisë së domenit: Ky shërbim kushton 0,99 dollarë më shumë në muaj (faturohet çdo vit me 11,88 dollarë në vit). Kjo ju ndihmon të mbani informacionin tuaj personal (psh. Emrin dhe adresën tuaj) private. Merre vetëm nëse duhet të mbash anonim informacionin e uebfaqes dhe domain-it.
Siguria e sitit: Ky shërbim kushton 1.99 dollarë në muaj (faturohet çdo vit në 23.88 $ / vit). Kjo shtesë verifikon adresën tuaj të emailit, adresën fizike dhe numrin e telefonit. Kjo veçori mund të ndihmojë në vërtetimin e besueshmërisë suaj ndaj klientëve nëse planifikoni të shisni një produkt ose shërbim në faqen tuaj.
CodeGuard Basic: Ky shërbim kushton 2.99 dollarë në muaj (faturuar deri në fund të afatit të pritjes). Kjo siguron siguri shtesë në faqen tuaj duke ju lejuar të kopjoni rregullisht faqen tuaj. Kjo e bën të lehtë rikthimin e faqes tuaj në një kursim të mëparshëm nëse ndodh ndonjë gjë ose nëse bëni ndonjë gabim
Filloni Mjetet SEOh Bluehost: Kjo veçori kushton një shtesë prej 1,99 dollarë në muaj (faturohet çdo vit me 23,88 dollarë në vit). Bluehost pretendon se ky mjet mund t’ju ndihmojë të merrni renditjen e motorëve të kërkimit.
1 Zyra 365 Kuti postare: Kjo shtesë vjen falas për 30 ditët e para. Shtë një platformë e sigurt dhe e besueshme e postës elektronike të mundësuar nga Microsoft.

Pagesa e BH
Nëse doni të përdorni PayPal, klikoni në lidhjen “Më shumë mundësi pagese” dhe do të shihni një mundësi PayPal.
Shtypje e shkëlqyer e BH
Jepini një printim të mirë para se të merrni një vendim përfundimtar

Vini re se shuma e treguar në secilin plan faturohet çdo vit. Ju mund të habiteni kur zbuloni se Bluehost ka zbritur një shumë të madhe në vend të çmimit të treguar mujor.

Duhet të përmendim që Bluehost ka një garanci të kthimit të parave 30-ditore, kështu që gjithmonë mund të hiqni dorë gjatë asaj kohe.

Megjithatë:

Kjo nuk do të shtrihet në domen. Nëse merrni një domen nga Bluehost dhe më pas anuloni brenda 30 ditëve të para, ata do të zbrisin shumën e nevojshme për tarifën vjetore të domenit. Prandaj, mbajeni këtë në mendje në rast se do të keni nevojë ndonjëherë t’i merrni paratë tuaja.

Pasi të keni përfunduar këtë hap, do të përshëndeteni me këtë konfirmim.

Suksesi i BH
Ju jeni regjistruar me sukses në Bluehost.

SHENIM: Mos harroni të krijoni një fjalëkalim të ri për llogarinë tuaj Bluehost.

Ju gjithashtu mund të vini re se Bluehost krijon një sit për ju pas regjistrimit. Ju mund ta fshini këtë faqe duke shkuar te “Menaxho sitin”, pastaj kliko “Cilësimet”, lëvizni poshtë në fund të faqes, pastaj Fshini sitin.

Hapi 6: Instaloni WordPress me “Instalimin me një klik” të Bluehost

Pasi të keni përfunduar regjistrimin në Bluehost, hapi tjetër është të instaloni WordPress dhe të filloni të vendosni faqen tuaj. Bluehost ju lejon të instaloni WordPress lehtë dhe në asnjë kohë.

1. Për të filluar, thjesht futuni në llogarinë tuaj Bluehost dhe klikoni në “Sitet e mia”, pastaj klikoni “Krijoni sit”.

BH krijoni një faqe në internet

2. Jepni sitit tuaj të ri WordPress një emër dhe një etiketë.

Informacione për sitin e BH

3. Tjetra, zgjidhni fushën që dëshironi të përdorni për këtë Uebfaqe të WORDPRESS, dhe zgjidh kontrollin e shtojcave që nuk ju duhen. Mos harroni të vini re URL-në, Emrin e përdoruesit dhe Fjalëkalimin e faqes suaj të faqes në WordPress.

Vendosja e faqes në BH

Suksesi i fjalës në BH

4. Tani është koha për të zgjedhur një temë. Ju mund të zgjidhni nga temat tuaja të instaluara ose ndonjë nga temat falas të WordPress.

Temat e BH

5. Nga atje, hapi tjetër varet nga ju.

A doni të bëni një faqe kontakti për t’i ndihmuar njerëzit të arrijnë tek ju? Mbase doni të shtoni përmbajtje në faqen tuaj të internetit? Ndoshta ju doni të shtoni imazhe ose më shumë faqe?

Bluehost ju lejon të bëni të gjitha këto gjëra me lehtësi duke u larguar nga çdo opsion dhe duke klikuar “Le Let’s Go”.

Hapat e ardhshëm të BH

Urime! Faqja juaj e WordPress tani është duke funksionuar!

Pyetje, probleme, komente? Lini një koment.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me