Punësoni një Web Developer ose Bëni Veten?

Të marrësh me qira-a-Web-Developer-ose-do-it-yourself-Guide


Nëse dëshironi të filloni një uebfaqe të re – qoftë për qëllime biznesi apo për një projekt personal – ekzistojnë dy rrugë kryesore që mund të merrni:

 • A: Punësoni një programues në internet dhe bëni që ata të trajtojnë detyrën për ju
 • B: Krijoni një uebfaqe vetë (e frikshme, ne e dimë!).

Kur punësoni një programues në internet, në thelb mund të shkarkoni të gjitha idetë / planet tuaja mbi to, të paguani 200 deri në 3000 dollarë dhe vetëm prisni për rezultatin përfundimtar.

Të mirat dhe të këqijat e punësimit të një web developer vs ndërtimin e një faqe (WordPress) veten.

Në rast se ju jeni me nxitim, këtu janë (gati) gjithçka që duhet të dini pa u dhënë detaje:

Punësimi i një web developer vs ndërtimi i një faqeje (WordPress) vetë
Punësimi i një Zhvilluesi WebDIY
Buxheti i nevojshëm: 500 – $ 3000 për një sit themelor + 70 $ / vit për domen dhe host.Buxheti i nevojshëm: 70 $ / vit për domenin dhe hostimin + (opsionalisht) 40 $ për një temë premium WordPress.
Asnjë përvojë me WordPress nuk është e nevojshme.Kërkohet të kuptuarit themelor se si funksionon WordPress.
Uebfaqja mund të ndërtohet në një dizajn krejtësisht të personalizuar.Uebfaqja është e ndërtuar në një temë të gatshme WordPress.
Funksionaliteti shtesë mund të bëhet me porosi.Funksionaliteti shtesë sigurohet nga shtojcat e WordPress.
Zhvilluesi mund të regjistroni një emër domain dhe të blini hosting për ju.Ju do të duhet të regjistroni një emër domain dhe të blini web hosting vetë.
Mund të keni të ndërtuar çdo lloj uebfaqeje.Zakonisht i mirë për ndërtimin e uebfaqeve themelore.
Kërkon më pak kohë nga ana juaj.Kërkon shumë kohë nga ana juaj.

Me këtë, pa një përmbledhje më të thelluar të temës:

(Ajo që vijon është një udhëzues hap pas hapi – d.m.th. një udhëzues për secilin hap të rrugës, ne do të përpiqemi t’ju ndihmojmë ta merrni këtë vendim bazuar në kërkesat tuaja dhe nivelin e përvojës me faqet e internetit në përgjithësi.)

1. A e keni buxhetin?

Problemi nr.1 me zhvilluesit e uebit është se ata kanë tendencë të jenë të shtrenjta.

Edhe pse mesataret e tregut janë shumë të gjera, ne mund të vlerësojmë me siguri që marrja në punë e një zhvilluesi mund të të kthejë asgjë nga $ 500 deri në 5,000 dollarë për një faqe interneti themelore.

Kjo është vetëm se si funksionon tregu. Ne po flasim për njerëz që e bëjnë këtë profesionalisht … prandaj ata duhet të sigurojnë jetesën, prandaj ata kanë fëmijë për tu ushqyer, prandaj ata kanë fatura për të paguar, etj.

Pra, pyetja e parë për të bërë vetveten është, keni të paktën $ 500 – 1000 $ ose më shumë për të shpenzuar në faqen tuaj të internetit?

Nëse po, mund të merrni në konsideratë punësimin e një programuesi në internet. Nëse jo… mirë, ju keni përgjigjen tuaj – ju po ndërtoni vetë gjërat. Në atë rast, mos u shqetësoni – ne kemi një udhëzues vërtet të lezetshëm që do t’ju marrë përmes procesit hap pas hapi.

2. A e dini WordPress?

Tani, ne nuk po flasim për disa të avancuar, marrë-mbi-vjet njohuri këtu.

E tëra që ju nevojitet në këtë pikë është një kuptim themelor se si të punoni me WordPress – publikoni postime, faqe, instaloni shtojca, instaloni tema.

Nëse kjo është ose një “po” menjëherë ose jeni të gatshëm të mësoni ndërsa shkoni së bashku, ndërtimi i një uebfaqe të WordPress vetë duhet të jetë në kuptimin tuaj. (Këtu është prezantimi ynë në WordPress për t’ju marrë në drejtimin e duhur.)

Nëse nuk mund të shqetësoheni ose thjesht nuk do të keni kohën për të investuar për të marrë njohuri si kjo, atëherë më falni! Edhe pse WordPress është relativisht lehtë për t’u zotëruar, nuk është ashtu ecin-in-me-pa-përgatitje lehtë. Do të keni nevojë për ndihmën e një programuesi.

3. A doni të përdorni një temë WordPress ose të merrni një model krejtësisht të personalizuar?

Ekzistojnë më shumë se 4500 tema më të mira fleksibile të disponueshme në drejtorinë zyrtare dhe ndoshta 2-5x që në tregun e primit.

Me gjithë atë bollëk, gjetja e një teme që është 99% e përsosur për nevojat tuaja nuk është e vështirë … kërkon kohë – po, por e vështirë – jo!

Natyrisht, nuk do të keni nevojë për një zhvillues për t’ju ndihmuar të kërkoni tema. Ju mund ta bëni vetë. Disa vende të zakonshme për të kontrolluar, për shembull:

Sidoqoftë, nëse keni nevojë për diçka krejtësisht të zakonshme, atëherë bërja e një gjëje të tillë vetë është vërtet e vështirë. Ajo që po flasim këtu është në thelb të ndërtojmë një temë / model krejtësisht të ri të WordPress nga e para. Nëse dëshironi ta bëni atë, keni nevojë për ndihmë profesionale.

Me pak fjalë – nëse keni gjetur një temë që ju pëlqen dhe doni ta përdorni atë në faqen tuaj të internetit, mund t’i vendosni gjërat vetë. Nuk ka nevojë për zhvillues.

4. A keni nevojë për ndonjë funksionalitet personal që nuk mund ta gjeni në një plugin të WordPress?

Temat e WordPress janë njëra anë e spektrit, shtojcat e WordPress janë ana tjetër. Tregu i shtojcave është ndoshta edhe 10 herë më i madh.

Dhe kjo është mirë! Me më shumë se 45,000 plugins (!) Të disponueshme në drejtorinë zyrtare, gjetja e një që ofron funksionin që ju nevojitet është afër e sigurt. Ngjashëm me mënyrën sesi funksionojnë gjërat për produktet e Apple – “ka një aplikacion për këtë!” – ka një shtojcë WordPress në dispozicion për pothuajse çdo funksion të imagjinueshëm. Ju mund të shikoni për shtojcat këtu:

Me pak fjalë, nëse mund t’i gjeni të gjitha tiparet që ju nevojiten qoftë në WordPress vetë ose përmes programeve shtesë, me siguri nuk do të keni nevojë për një zhvillues për të instaluar shtojcat për ju.

Në një rast të rrallë, 1 në 1000, mund t’ju duhet një veçori që nuk është e disponueshme përmes një shtojce. Ndoshta po kërkoni diçka krejt origjinale që është thelbësore për të funksionuar biznesi juaj. Ose diçka që thjesht ka një faktor dallues në krahasim me atë që konkurrenca juaj ka në faqet e tyre, etj. Nëse kjo është situata juaj, keni nevojë për një zhvillues për të ndërtuar atë veçori për ju.

5. A jeni të rehatshëm përreth emrave të domain dhe hostit?

Së fundmi, le të flasim për aspektet më teknike kur ndërtojmë një uebfaqe të re – të duhet një emër domain dhe një llogari pritjeje për të bërë gjithçka.

Në të gjitha ndershmërinë, marrja e një ose tjetrit nuk është aq e vështirë sa disa njerëz do të donin që ju të besonit.

Por së pari, vetëm për t’u siguruar që jemi në të njëjtën faqe:

 • Një emër domain është adresa e faqes suaj të internetit në internet. Emri i domain-it të kësaj faqe është websitesetup.org. Për të marrë një emër domaini, gjithçka që duhet të bëni është të shkoni në një regjistër domain dhe ta blini atë.
 • Një llogari pritëse – ose një server në internet – është aty ku faqja juaj e internetit është e ruajtur (kjo përfshin të gjitha skedarët dhe të dhënat tuaja në faqen e internetit). Më shumë mbi temën këtu.

Siç u tha, edhe pse mund të tingëllojë frikësuese, marrja e një emri domain dhe pritja nuk është e vështirë. Për shembull, nëse vendosni të shkoni me një kompani si SiteGround (një nga kompanitë tona të rishikuara), mund të merrni të dy domain dhe të presë të gjithë në një vend.

SiteGround do t’ju marrë me dorë procesin e regjistrimit. Në fund të tij, do të dilni me një emër domain të regjistruar, një llogari pritjeje të vendosur, dhe madje edhe një shembull të pastër të WordPress të instaluar në atë llogari pritës. Shumë e rekomanduar!

(Nëse doni të instaloni WordPress me dorë, ndiqni këtë udhëzues.)

Nëse gjithçka që po themi këtu nuk do ju duket veçanërisht tërheqëse, ju mund të dëshironi të punësoni një programues i cili do të trajtojë të gjitha ato detyra që lidhen me pritjen dhe domainin për ju.

Verdikti Final: Punësimi i një Zhvilluesi Web ose Ndërtimi i një siti Vetja?

Duke marrë parasysh të gjitha sa më sipër, mund ta përmbledhim këtë:

Cila nga këto ju përshkruan më mirë?

(A)(B)
 • Gjithçka që kam nevojë është “një faqe interneti themelore”.
 • Unë jam i njohur me WordPress ose do të mësoj.
 • Kam gjetur (ose do të gjej) një temë WordPress për uebfaqen time.
 • Do të përdor shtojcat ekzistuese për funksionalitetin e shtuar.
 • Unë mund të trajtoj (ose jam i gatshëm të provoj) vendosjen e një emri domaini dhe të pres vetë.
 • Kam kohën e nevojshme për ta përfunduar këtë.
 • Kam të paktën $ 500 – $ 1000 për të shpenzuar në sit.
 • Kam nevojë për funksionalitet me porosi. (Në këtë rast, çmimi i çmimit do të rritet edhe më shumë …)
 • Unë kam nevojë për një dizajn me porosi. (Në këtë rast shtoni edhe $ 500 +.)
 • Unë nuk kujdesem për regjistrimet e domain -eve ose hostet.
 • Kam pak kohë për të punuar në faqen time.
 • Nëse jeni një (A) lloji i personit atëherë mundeni shkoni përpara dhe ndërtoni vetë gjërat. Këtu është një udhëzues i yni për t’ju filluar.
 • Nëse ju pëlqen më shumë (B), punësoni një programues në internet.

Kjo shumë përmbledh atë. Në të vërtetë nuk ka një rrugë universale më të mirë midis këtyre dyve. Bazuar në nevojat tuaja, njëri do të jetë gjithnjë më i mirë se tjetri. Shtë çështje për të kuptuar se cilat janë pritjet tuaja dhe sa kohë dhe para mund të investoni.

Nëse doni të krijoni një faqe në internet vetë, lexoni këtë udhëzues hap pas hapi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map