Në këtë ditë dhe moshë, ne jemi duke shijuar komoditetin dhe përfitimet që vijnë me pajisjet dixhitale. Ata janë bërë një pjesë e rëndësishme e jetës sonë të përditshme që dukej se ishin të domosdoshme tani. Kjo është veçanërisht e vërtetë për individët dhe pronarët e bizneseve që drejtojnë një dyqan në internet, pasi ata gjejnë më së shumti favor në këto mënyra shumë teknologjike. Ata përdorin internetin për qëllime reklamimi dhe për të tërhequr më shumë klientë dhe perspektivë, rrjedhimisht duke zgjeruar bazën e tyre të klientëve. Dhe për t’i bërë operacionet e tyre të biznesit në internet të duken më të besueshme dhe të ligjshme, shumë njerëz regjistrojnë emrat e tyre të domain dhe krijojnë faqet e tyre të internetit.


Gjërat që duhet të dini para se të krijoni një faqe në internet

Ju nuk keni nevojë të jeni një programues i avancuar ose një ekspert i kodimit për të qenë në gjendje të krijoni uebfaqen tuaj. Në ditët e sotme, është e mundur që ju të ndërtoni pa pasur nevojë të mësoni gjuhë programimi si HTML ose CSS, apo edhe të prekni një linjë të vetme të kodit!

Por si? Epo, ka shumë ofrues të mbajtjes së faqes në internet që ju lejon ta bëni këtë, një prej të cilave është BlueHost. Kjo kompani web hosting është themeluar në vitin 2003 me qëllim që të ofrojë zgjidhje të një cilësie të lartë, por të përballueshme, për pritje të të gjithëve, për të gjithë. Që atëherë, ata janë rritur për t’u bërë një nga ofruesit më të mëdhenj dhe më të besueshëm në botë të web hosting dhe zgjidhjeve në internet me bazë cloud.

Në një farë mënyre, disa njohuri në lidhje me pritjen dhe ndërtuesit e faqeve do të vijnë në dispozicion që ju të jeni në gjendje të bëni zgjedhjet e duhura për projektin tuaj në internet. Kështu që ju duhet të njiheni me termat e përdorur zakonisht, duke përfshirë këto:

  • Web hosting. Një shërbim në internet që mundëson që disa faqe në internet të jenë të arritshme nga kompjuterë të tjerë në të gjithë botën përmes një serveri me ndihmën e Internetit. Ekzistojnë lloje të ndryshme të pritjeve të ofruara nga ofrues të ndryshëm të pritjes, përfshirë mes tjerash edhe mbajtjen në internet falas, të përbashkët dhe të dedikuar.

Para se të zgjidhni se çfarë lloji të merrni, duhet së pari të vlerësoni nevojat dhe preferencat e faqes suaj të internetit. Hosting falas, siç nënkupton termi, është i lirë nga detyrimet financiare. Meqenëse është falas, shërbimet mund të jenë të kufizuara dhe të ngadalta. Ky lloj është i përshtatshëm vetëm për përdorim personal. Pritja e përbashkët është një lloj ku qindra, madje edhe mijëra, përdorues ndajnë burimet e një serveri të vetëm. Meqenëse burimet janë të përbashkëta, ekziston një tendencë që uebfaqja juaj të funksionojë ngadalë dhe ekziston vetëm një sasi e kufizuar e hapësirës në disk dhe bandës së bandës. Kostoja e një pakete të caktuar ndahet gjithashtu midis përdoruesve. Pritja e përkushtuar, nga ana tjetër, është lloji më i avancuar por është relativisht më i lartë në çmim pasi do të duhet të marrësh me qira të gjithë serverin të gjithë tek vetja. Ajo ofron sasi të pakufizuar të bandës dhe hapësirës në disk, që do të thotë që ju mund të ruani të dhëna dhe transferoni skedarë aq sa dëshironi. Isshtë zgjidhja më e mirë për ndërmarrje / biznese të mëdha.

  • Emri i domainit. Një emër domain i referohet emrit të faqes tuaj të internetit. (Shembull: yourdomain.com). Për të ndihmuar në vendosjen e besueshmërisë së tyre në internet, pronarët e bizneseve inkurajohen të regjistrojnë emrin e tyre të domain ose direkt përmes regjistruesit të emrave të domain-it të ICANN-it ose përmes ofruesit tuaj të preferuar të hostimit.
  • Ndërtuesit e faqeve në internet. Këto janë aplikacione / mjete që janë të lehta për t’u përdorur dhe të shpejtë për t’u instaluar edhe për përdoruesit mesatarë të kompjuterave. Përdorimi i ndërtuesve të faqeve nuk kërkon që ju të keni njohuri ose ekspertizë të gjerë në HTML, kështu që ju mund të krijoni faqen tuaj të internetit.

Ndërtuesit e Uebfaqeve BlueHost

Këto ditë, pothuajse të gjithë kanë nevojë për një faqe personale ose komerciale. Si një individ, ju mund të dëshironi të keni blogun tuaj, ku mund të shfaqni portofolin tuaj, ose të ndani mendimet dhe idetë tuaja; ose një faqe në internet për të shfaqur rinisin tuaj. Dhe nëse keni një biznes të vogël në internet, një nga mënyrat më të mira dhe më të rëndësishme për klientët dhe perspektivat për t’ju gjetur është të ndërtoni një faqe interneti për tregti elektronike..

Nëse jeni një nga ata njerëz që nuk dini asgjë rreth HTML, CSS ose ndonjë teknologji tjetër të lidhur me ueb, mos u shqetësoni sepse ndërtuesit e faqeve të internetit janë këtu për t’ju dhënë një dorë. Ato janë krijuar posaçërisht për përdoruesit jo-teknikë që duan të krijojnë një faqe në internet. ’Shtë e drejtë, ata janë krijuar kështu që nuk duhet të dini asgjë ose të përdorni ndonjë gjuhë komplekse programimi!

Ekzistojnë lloje të ndryshme të ndërtuesve të faqeve. Disa janë krijuar për të krijuar bloge, ndërsa disa mund të përdoren për faqet e internetit. Ndërtuesit e tjerë të faqeve mund të bëjnë të dy dhe madje të vijnë me mbështetje në eCommerce, si karrocat e blerjeve, portalet e ndryshme të pagesave, etj. Disa nga këta ndërtues të faqeve përdorin një model freemiumi, disa janë me burim të hapur, ndërsa të tjerët janë produkte komerciale që janë në dispozicion vetëm në një të caktuar çmim.

Ndërtuesit e faqeve të njohura vijnë me një larmi temash të paracaktuara që do t’i japin faqes tuaj një pamje dhe ndjenjë unike dhe profesionale. Këto tema janë krijuar posaçërisht për niches / industri të caktuara ose përputhen me logon e kompanisë tuaj ose markës.

Me BlueHost, ju mund të përdorni dy prej krijuesve më të mirë të faqeve: WordPress dhe Weebly.

WordPress

WordPress është platforma më e popullarizuar dhe më e fuqishme e burimit të hapur që ju lejon të krijoni gjithçka nga blogjet e thjeshtë në një faqe interneti me shumë faqe. Një nga gjërat më të mira për këtë platformë është se është jashtëzakonisht miqësor dhe shumë i përshtatshëm. Ju jeni të prishur për zgjedhje me mijëra tema të bëra paraprakisht dhe është shumë e shtrirë përmes një larmie shtojcash të palëve të treta.

Shumica e shtojcave dhe temave në WordPress janë në dispozicion falas, ndërsa disa nga opsionet më të avancuara kërkojnë një tarifë një herë, zakonisht përmes vendeve të temave si ThemeForest dhe TemplateMonster.

Weebly

Weebly është një mjet krijimi në uebfaqe që është shumë i lehtë për t’u përdorur, falë redaktorit të tij të fuqishëm tërheqje dhe rënie që ju lejon të krijoni me lehtësi uebfaqe në ndonjë nga fushat tuaja BlueHost.

Versioni falas i Weebly është në dispozicion për të gjithë mbajtësit e llogarive BlueHost dhe vjen me të gjitha tiparet thelbësore të nevojshme për të krijuar një faqe interneti plotësisht funksionale. Versioni premium ju lejon të shtoni faqe të pakufizuara, së bashku me karakteristika të tjera të përparuara, si mbrojtja e fjalëkalimit, një lojtar muzikor në internet, etj. Me Weebly, gjithashtu mund të shtoni një shportë blerjeje, si dhe mjete të tjera të dobishme për tregtinë elektronike..

Nëse doni të merrni një blog ose uebfaqe dhe të funksiononi shpejt, dhe të jeni në gjendje ta azhurnoni atë në çdo kohë që dëshironi, krijuesit e faqeve të internetit janë përgjigja e problemit tuaj. Instaluesi me një klik i thjeshtë i BlueHost-it ju lejon të instaloni WordPress, Weebly dhe shumë mjete të tjera me vetëm një klik të vetëm!

Zgjidhni BlueHost

Për më shumë se një dekadë, BlueHost ka fituar emrin e tij si një nga ofruesit më të mirë të pritjes në internet në treg. Me shërbimet e tyre të jashtëzakonshme dhe mjetet e përparuara, mbajtja në internet dhe krijimi i faqeve në internet nuk kanë qenë kurrë të njëjta përsëri.

Nuk keni akoma një llogari me BlueHost? BlueHost aktualisht po ofron një çmim të veçantë prezantues prej 3,95 $ / muaj, nga çmimi i tij standard prej 5,99 $ / muaj për ta motorino paketë.

Regjistrohu sot që të mund të kursesh në koston e pritjes në internet!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me