A mund ta transferoj sitin tim larg nga FatCow?

Po, dhe këtu është një përmbledhje e hapave:


 1. Merrni një llogari në hostin që dëshironi të lëvizni .
 2. Kopjoni faqen tuaj nga FatCow në llogarinë tuaj të re të pritjes.
 3. Anuloni llogarinë tuaj FatCow

Nëse nuk keni ende një llogari të re pritëse, ne ju rekomandojmë BlueHost, e cila ju jep:

 • Domain FALAS dhe Builder Site
 • 1-Klikoni në Instalimet e WordPress
 • 24/7 Mbështetje
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Me thënë të gjitha këto, këtu janë se si të merrni normën më të ulët në dispozicion në BlueHost:

Hapi 1 – Shkoni në BlueHost

Shkoni në www.BlueHost.com dhe klikoni në butonin “filloni tani”. Nëse përdorni këtë lidhje, do të merrni çmimin më të ulët dhe një domain falas.

Hapi 2: Zgjidhni planin tuaj të mbajtjes në internet

Pasi të keni zgjedhur emrin e domain, do të jeni në gjendje të zgjidhni planin tuaj të pritjes.

Zgjidhni themelor opsion – është perfekt për faqet e reja.

Nuk ka nevojë për llogaritë Plus ose Prime nëse nuk doni të presni tashmë 2 ose më shumë faqe në internet, ose tashmë po merrni mbi 100,000 vizitorë në muaj në faqen tuaj.

Hapi 3: Vendosni Emrin e Domainit të sitit tuaj

Pasi të klikoni “Filloni Tani” do t’ju kërkohet të zgjidhni emrin e domain dhe të klikoni “tjetër” për të vazhduar më tej.

Për shkak se ju tashmë keni një uebsajt ekzistues që doni të transferoni në BlueHost, shkruani domenin tuaj në kutinë “Unë kam një emër domain” në anën e djathtë.

Hapi 4: Përfundoni Regjistrimin tuaj

Thjesht vazhdoni pjesën tjetër të procesit të regjistrimit për ta përfunduar atë. Pasi të regjistroheni, do të merrni një email me informacionin tuaj të hyrjes. Urime! Tani jeni gati për të transferuar faqen tuaj të internetit nga FatCow në BlueHost.

Hapi 5: Vendosni si do ta transferoni faqen tuaj

Kindfarë lloj siti keni?

 • Faqe / blog i WordPress
 • Faqja statike HTML (pa bazën e të dhënave)
 • Vend dinamik (html / php / baza e të dhënave dhe të ngjashme)

Nëse keni një faqe WordPress, vazhdoni në hapin 6.

Nëse keni një sit HTML statik, ju lutemi vazhdoni në hapin 7. Nëse keni një sit dinamik me një bazë të dhënash por nuk është WordPress, vazhdoni në hapin 8.

Hapi 6A – Transferoni një Uebfaqe të WordPress:

Mënyra më e lehtë për të transferuar një faqe në internet WordPress është me ManageWP, e cila është FALAS për t’u përdorur. Seriouslyshtë seriozisht një jetë për të menaxhuar shumë faqe në internet WordPress menjëherë, si unë, dhe ju rekomandoj shumë ta provoni.

Hapi 6B – Transferimi i një Uebfaqe HTML statike:

Në këtë rast, ju do të bëni:

 1. Lidhu me llogarinë tuaj të fatkeqësisë përmes FTP duke përdorur diçka si FileZilla për shembull. Nëse nuk jeni të sigurt për kredencialet tuaja FatCow FTP, kontrolloni në panelin tuaj të kontrollit FatCow.
 2. Shkarkoni të gjithë skedarët tuaj në një dosje të re në kompjuterin tuaj
 3. Lidhuni me llogarinë tuaj të re të pritjes (për shembull BlueHost) përmes FTP dhe ngarkoni të gjithë skedarët atje.
 4. Kjo eshte! Faqet statike HTML janë të thjeshta

Hapi 6C – Transferimi i një Uebsajti Dinamik:

Në këtë rast, ju do të bëni:

 1. Lidhu me llogarinë tuaj të fatkeqësisë përmes FTP duke përdorur diçka si FileZilla për shembull. Nëse nuk jeni të sigurt për kredencialet tuaja FatCow FTP, kontrolloni në panelin tuaj të kontrollit FatCow.
 2. Shkarkoni të gjithë skedarët tuaj në një dosje të re në kompjuterin tuaj
 3. Lidhuni me llogarinë tuaj të re të pritjes (për shembull BlueHost) përmes FTP dhe ngarkoni të gjithë skedarët atje.
 4. Kthehu në llogarinë tuaj FatCow, eksportoni bazën e të dhënave të faqes tuaj përmes PHPMyAdmin, të cilës mund t’i qaseni nga paneli i kontrollit. Ai duhet të shkarkoni një skedar .sql për ju.
 5. Në llogarinë tuaj të re të pritjes (për shembull BlueHost), shkoni te Magjistari i bazës së të dhënave MySQL në cPanel dhe krijoni një bazë të dhënash të re dhe përdoruesin e bazës së të dhënave, pastaj jepni përdoruesit të gjitha privilegjet për atë bazë të të dhënave. Sigurohuni që të përdorni të njëjtën fjalëkalim të bazës së të dhënave që është përdorur në bazën e të dhënave në llogarinë tuaj FatCow; ose përdorni një fjalëkalim të ri nëse dëshironi, por sigurohuni që të azhurnoni çdo skedar konfigurimi në faqen tuaj, në mënyrë që të mund të lidhet akoma me bazën e të dhënave.
 6. Në llogarinë tuaj të re të pritjes, filloni PHPMyAdmin dhe hapni atë bazën e të dhënave që sapo keni krijuar. Pastaj shkoni për të importuar dhe importuar skedarin .sql që keni shkarkuar më herët nga llogaria juaj FatCow.

Hapi 6D – Ndryshoni DNS-në e Emrit të Domainit

Tani është koha për të ndryshuar hyrjet DNS të emrit të domain-it për të treguar serverat e emrave të hostit tuaj të ri. Nëse emri juaj i domain është në FatCow, ju do të shkoni për të menaxhuar domenin në panelin tuaj të kontrollit dhe azhurnoni DNS (serverat e emrave të domain) atje.

Meqenëse ne jemi duke përdorur BlueHost në këtë shembull, kjo do të jetë ns1.bluehost.com dhe ns2.bluehost.com.

Hapi 7: Opsionale – Transferoni emrin e Domain tuaj nga FatCow

 1. Ju duhet të regjistroheni në llogarinë tuaj FatCow, të vazhdoni në Pasqyrë dhe pastaj zgjidhni Sigurinë. Thjesht klikoni Hape Privatësinë e Domainit. Pastaj, gjithashtu klikoni Disable Domain Privacy.
 2. Kontrolloni informacionin e postës elektronike të domenit tuaj dhe sigurohuni që ai është i azhurnuar që ju të merrni lidhjen e konfirmimit për transferimin tuaj. Thjesht gjeni informacionin tuaj të kontaktit nga skedari Kontakt i llogarisë tuaj.
 3. Shkoni te Domain Central i llogarisë suaj në WebHosting FatCow, klikoni në fushën specifike dhe më pas zgjidhni Transferimin. Më pas, klikoni Dërgoni Kodin Auto-Informacionit. Kodi i autorizimit do të dërgohet në emailin e caktuar në atë domen.
 4. Uebsajti që dëshironi të transferoni duhet të jetë aktiv. Me fjalë të thjeshta, domeni i asaj faqe në internet duhet të ekzistojë dhe mund të arrihet në Rrjetin Botëror.
 5. Në këtë kohë, ju duhet të keni zgjedhur kompaninë e re të pritjes që dëshironi të transferoni sitin tuaj. Në lidhje me vetë kompaninë e biznesit, duhet të dërgoni me email administratën e asaj kompanie pritëse dhe të kërkoni miratimin e transferimit të domenit tuaj. Në emailin tuaj, lidhni informacionin themelor në lidhje me uebfaqen tuaj, fushën e tij, ofruesin tuaj të mëparshëm të webhostimit, serverët e emrave dhe informacionin e kontaktit. Prisni përgjigjen e tyre.
 6. Nëse kërkesa juaj ishte aprovuar, atëherë regjistrohuni në atë kompani pritëse dhe regjistrohuni për një plan të lëvizjes në internet.
 7. Hyni në llogarinë tuaj në webhosting nga ai ofrues i ri i pritjes. Navigoni rrugën tuaj në panelin e kontrollit të llogarisë tuaj.
 8. Shkoni te Domain Central i asaj llogarie dhe zgjidhni Shto Domain ekzistues. Plotësoni emrin e domain që do të transferoni nga llogaria juaj FatCow, pastaj klikoni Shto.
 9. Nga lista e domeneve, klikoni për domenin që sapo jeni shtuar. Prisni që kutitë e dialogut të ngarkohen.
 10. Nga kutia që kërkon kodin e autorizimit, futni çelësat për transferimin e domain. Zgjidhni Transferimin.
 11. Kontrolloni postat elektronike në lidhje me konfirmimin e transferimit të domenit. Lexoni dhe ndiqni udhëzimet e mëtejshme. Klikoni në lidhjen e konfirmimit nëse jepet.
 12. Prisni në maksimum një javë për suksesin e transferimit të domenit.
 13. Më vonë, do të informoheni që e keni transferuar me sukses faqen tuaj larg FatCow në kujdesin e ofruesit tuaj të ri për webhosting.
 14. Në llogarinë në webhosting të ofruesit tuaj të ri të pritjes, mos harroni të bllokoni domenin tuaj për të siguruar skedarët e faqes tuaj.

Për shembull, nëse doni të transferoni faqen tuaj në iPage, thjesht ndiqni hapat dhe referojuni iPage si ofruesi i ri i pritjes. Nuk ka akuza të fshehura pas përfundimit të transferimit të domain. Transferimi i faqes tuaj te hostet e tjerë të gjitha zbritet për t’u pajtuar në planet e tyre. Me iPage, transferimi i domenit nga FatCow ose ndonjë ofrues tjetër i webhosting nuk është vetëm opsioni. Shtë e mundur që ju të kaloni hapat e transferimit të domain duke ndryshuar cilësimet DNS të faqes suaj të internetit për t’u kujdesur për serverët iPage, por kjo do të shkaktojë që ngarkesa pothuajse e njëjtë për ju do të duhet të shqetësojë veten me parametrat DNS. Pra, më mirë vetëm ndiqni 14 hapat e transferimit të domain.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map