33 Mënyrat për të Monetarizuar Një Uebfaqe / Blog

për fitimin e parave-a-websiteTë fitosh para nga faqja e internetit nuk është një mit. Doshtë e mundshme nga kushdo.


Në fakt – shndërrimi i një blogu ose i një faqeje në internet, me kohë të pjesshme, në një aktiv të gjeneruar të ardhura është mjaft i zakonshëm me pak fat dhe pak punë të vështirë.

Të paktën, ju duhet të jeni në gjendje të bëni sa duhet për të mbuluar shpenzimet tuaja themelore për një domain dhe host. Ju madje mund të jeni në gjendje të zëvendësoni të ardhurat tuaja (dhe pastaj të fitoni edhe më shumë).

Mbani në mend se strategjitë e listuara më poshtë variojnë nga e lehtë dhe pasive, tek ato që kërkojnë një TON të punës në vazhdim (prandaj sigurohuni që të zgjidhni diçka që i përshtatet faqes suaj dhe preferencave të jetesës).

Ka 33 këshilla totale në këtë udhëzues, por le të fillojmë me dhjetë këshillat më të njohura të parave (dhe të parashikueshme) të fitimit të faqes.

Nëse dëshironi të krijoni një faqe në internet që planifikoni të fitoni para, mund të përdorni këtë udhëzues hap pas hapi për të krijuar faqen tuaj të internetit të vetë-pritur me koston më të lirë.

10 mënyrat më të zakonshme për të fituar para me faqen tuaj të internetit

Të fitosh para nga faqja e internetit nuk është e lehtë. Këto dhjetë këshilla janë ndoshta basti juaj më i mirë për të filluar.

1. Marketingu i Filialit (.. dhe Lidhjet e Filialit)

Marketingu i Filialit (Metoda 1)
Shembuj të një siti të suksesshëm të filialeve: Booking.com

Marketingu i Filialeve është një nga mënyrat më të njohura (për të mos përmendur më të shpejtë) për të fituar para nga faqja e internetit ose blogu juaj.

Filloni duke gjetur një produkt që ju pëlqen dhe do të rekomandonit. Pastaj në faqen tuaj të internetit, ju miratoni produktin dhe e promovoni atë tek vizitorët e faqes suaj të internetit dhe pajtimtarët me email. Nëse produkti ose shërbimi rezonon me këta njerëz, ata do të klikojnë tuaj lidhje lidhëse, blerja e produktit (ndërsa ju merrni një ndarje të çmimit të shitjes).

Komisioni mund të jetë diku nga 30% e çmimit të produktit ose shërbimit, deri në 70%. Për shembull, nëse ndarja është 50% dhe promovoni një e-libër që kushton 100 dollarë, do të merrni 50 dollarë thjesht i referohet bleresi. Marrëveshje mjaft e ëmbël, huh?!

Ku mund të gjej produkte për të promovuar?

 • Kryqëzimi i komisionit – ofron produkte të besueshëm me pagesa në kohë.
 • ShareASale – kryesisht rroba, pajisje shtesë dhe mallra të tjera offline.
 • Clickbank – pagesa me përqindje të lartë, por ka mungesë të produkteve të mira për të promovuar.

2. Reklamimi “Paguaj për Klikim” (Google Adsense)

AdWords janë reklamat që shfaqen në krye të faqeve të rezultateve të kërkimit Google.

AdSense është e kundërta, duke lejuar botuesit të futen në rrjetin e pafund të reklamave të Google në mënyrë që reklamuesit e tjerë të mund të drejtojnë reklama në faqen e tyre të internetit.

Pjesa më e mirë për këtë sistem është sa e thjeshtë është gjithçka.

Pasi të regjistroheni, Google do të vendosë një kod të thjeshtë në faqen tuaj të internetit që do të identifikojë përmbajtjen e faqes tuaj dhe do të fillojë të shfaqë reklamat përkatëse. Për shembull, nëse faqja juaj ka të bëjë me kafshët shtëpiake (qen dhe mace), Google AdSense do të fillojë t’u tregojë vizitorëve tuaj reklamat për ushqim për mace, trajnime qensh dhe më shumë.

Ju paguhen sa herë që dikush klikon në reklamë. (Po, është vërtet kaq lehtë!)

Prerja juaj mund të jetë diku nga 0,50 deri në 5 dollarë për klikim. Kur faqja juaj ka mjaft trafik, ju mund të bëni qindra (nëse jo mijëra dollarë) çdo muaj.

Si të aplikoni për Google Adsense?

 • Bëni kërkesë për AdSense – Para se të aplikoni, sigurohuni që të vazhdoni me të fundit Kushtet e shërbimit. Google ka rregulla shumë të rrepta, kështu që është e vështirë të aprovohen (dhe të qëndrojnë) të aprovohen.

3. Shitet Hapësirë ​​Reklamimi

Shitja e hapësirës së reklamës (metoda 3)duke korporuar AdSense të Google në faqen tuaj të internetit është vetëm një mënyrë për të fituar para nga reklamat në internet.

Një tjetër është thjesht të shesësh hapësirën tënde të reklamave direkt kompanive që kërkojnë të sponsorizojnë bloge të ndryshme. Ju mund të paraqisni një çmim për secilën hapësirë, për shembull: advertising_on_website“Sidebar breklamat e para do të kushtojnë xxx $ në muaj“.

Ju mund të paguheni në varësi të numrit të vizitorëve që merrni. Në mënyrë tipike citohet si shumë e dollarit për njëmijë përshtypje (ose CPM). Ju mund ta shihni atë si $ 5 CPM. Nëse faqja në internet merr 100,000 vizita në muaj, ai çmim i reklamës përkthehet në $ 500 dollarë.

Gjëja e mirë për këtë qasje është se nëse faqja juaj merr një ton trafiku nga burime të ndryshme, çmimet tuaja të thjeshta të reklamave të banderolave ​​mund të shkojnë deri në 5000 $ në muaj! Dobësia e dukshme është se nëse faqja juaj nuk ka shumë trafik, nuk mund të prisni që të fitoni shumë.

Metoda tjetër e zakonshme kur shisni hapësirë ​​reklamash direkt nga faqja juaj e internetit është një e thjeshtë çmimi i drejtpërdrejtë. Thjesht emëroni një çmim (bazuar në atë që mendoni se ia vlen, në krahasim me atë që konkurrenca mund të tarifojë) dhe paguheni përpara në fillim të çdo muaji. Ky çmim është gjithashtu në përgjithësi një tarifë e thjeshtë e sheshtë, jo e lidhur me një kosto për klikim si AdSense.

Ku mund t’i bëj të tjerët të dinë se faqja ime në internet po shet hapësirë ​​për reklama?

 • BuySellAds – Mjedisi më i popullarizuar për të bërë të ditur të gjithë se ju jeni duke shitur hapësirë ​​reklamash.

4. Shisni Produktin Tuaj Digjital (Ebook për shembull)

Shitja e produktit dixhital (metoda 4)Ju keni potencialin për të fituar më shumë para për çdo shitje kur mund të shesni vetë drejtpërdrejt.

Kjo është për shkak se nuk ka njeri i mesëm apo person në mes jush dhe blerësi që po merr një pjesë të parave të fituara.

Kjo qasje duket mjaft e thjeshtë sepse thjesht mund t’i shesni këto produkte direkt përmes faqes tuaj të internetit dhe të paguheni menjëherë. Fatkeqësisht, nuk është aq e thjeshtë në realitet.

Krijimi i produkteve të mira që janë bërë mirë dhe lëmuar kërkon një ton kohë dhe burime shtesë (si dizajni, përmbajtja, etj.). Ka shumë ‘kosto të fshehura’ si në kohën e kaluar ashtu edhe kontraktorët për të bashkëpunuar. Shitja e produkteve tuaja në faqen tuaj gjithashtu sjell çështje problematike si porta pagese, transporti dhe taksat.

Nëse nuk do të tingëllojë si punë e mjaftueshme tashmë, do t’ju duhet gjithashtu një faqe ulje-ideuese, bindëse për të siguruar që produkti juaj të ketë një normë të fortë konvertimi. Një listë e ndërtuesve më të mirë të faqeve të uljes mund të gjenden këtu.

Burimet shtesë:

Si të shesni produkte në faqen tuaj të internetit.

5. Pranoni dhurime nga vizitorët

Pranoni dhurime (metoda 5)Nëse nuk keni një ton vizita mujore, por keni një komunitet të fortë dhe të angazhuar? Thjesht kërkojuni lexuesve tuaj të dhurojnë!

Pranimi i dhurimeve të njëhershme nuk është një rrugë e shpejtë drejt pasurisë, por mund t’ju ndihmojë të mbuloni shpenzimet në afat të shkurtër, nëse njerëzve u pëlqen ato që duhet të thoni dhe duan të mbështesin udhëtimin tuaj.

Për shembull, PayPal ofron pak butona dhurimi që duhen vetëm rreth dhjetë minuta për t’i shtuar në faqen tuaj të internetit. Këto butona ju ofrojnë një mënyrë të shpejtë për të rikuperuar atë që mund të dëshironi të shpenzoni në një pritje të mirë në internet, krijimin e produkteve të reja, hulumtime dhe të gjitha kostot e tjera për të ruajtur një blog të shëndetshëm dhe aktiv.h

Për shembull, web.archive.org bën shumë para nga dhurimet (ka shumë të ngjarë për shkak të tyre) miliona e vizitorëve në muaj).

Si të vendosni butona dhurimi?

6. Shitet Postime të Sponzoruara (… por Përdorni Tag Nofollow)

Postime dhe artikuj të sponsorizuar (metoda 6)Një nga mënyrat e zakonshme për të fituar më shumë para nga faqja juaj në internet nënkupton marrjen e atyre numrave të vizitorëve.

Pasi të keni bërë punën e vështirë për të ndërtuar një trafik të qëndrueshëm në faqen tuaj me një komunitet të angazhuar, ka disa mënyra të ndryshme për të fituar para punën tuaj të vështirë.

Për shembull, shumë kompani nuk janë në rrugën e tyre për të kërkuar bloge që do të përmbajnë përmbajtjen e tyre të sponsorizuar. ‘Reklamimi vendas‘Si kjo funksionon mirë sepse përputhet me përmbajtjen kryesore të faqes suaj dhe paraqitet si e rëndësishme dhe transparente.

Ju gjithashtu mund të rishikoni produktet nga një kompani në një “reklamë” që është përmbajtja kryesore, reklama pjesë. Për shembull, nëse faqja juaj e internetit ka të bëjë me lojërat më të fundit të iOS për iPhone dhe iPads, krijuesi i njërës prej atyre reklamave do DUAJ që t’ju rishikojë dhe shfaqë aplikacionin e tyre për fansat tuaj.

Kur të bëhet e drejtë, kjo mund të krijojë një skenar të fituar / fitore. Sidoqoftë – e bërë dobët, me përmbajtje të parëndësishme ose joautentike të faqes, mund të gërryejë të gjithë dëshirën e mirë të lexuesit që keni punuar kaq shumë për të krijuar në radhë të parë.

Për lexim të mëtutjeshëm:

7. Gjeneroni “Drejtime” për Kompanitë e tjera

Merrni çon në kompani të tjera (metoda 7)Bizneset lulëzojnë drejtime të reja që vijnë në dyert e tyre për të pyetur në lidhje me produktet ose shërbimet e tyre.

Nuk është për t’u habitur që ata nuk janë gjithmonë në vëzhgim, duke kërkuar mënyra krijuese për të gjetur burime të reja të çon për t’i ndihmuar ata të rriten.

Për shembull:

Le të themi se keni një uebfaqe në lidhje me aftësitë e mësimit në matematikë. Informacioni i lexuesit tuaj (si adresa e tyre e-mail ose numri i telefonit) do të kishte vlerë të madhe për shkolla të ndryshme në internet, të cilët janë duke kërkuar të shesin kurse të tyre për studentë të etur dhe proaktiv.

Në thelb, ju jeni duke lidhur pikat; duke luajtur ndeshësin duke prezantuar dy palë që mund të përfitojnë nga njëra-tjetra. Ndërsa është e ngjashme me mënyrën sesi funksionon marketingu i filialeve, në këtë rast, nuk ka rëndësi nëse lexuesi juaj përfundon të blejë produktin e tyre apo jo. Ata thjesht kërkojnë hyrje në këtë pikë.

Ku mund të gjej oferta të tilla?

8. Ndërtoni një List Lista e postës elektronike ’

Ndërtoni një listë emaili (metoda 8)Kaloni çdo kohë që lexoni këshilla për rritjen e blogut, dhe jeni të sigurt që do të gjeni njerëz që thonë “paratë janë në listë“.

Ata po i referohen listës suaj të postës elektronike, e cila përfshin lexuesit tuaj më besnikë. Qëllimi është të shndërroni sa më shumë të huaj që vizitojnë faqen tuaj për herë të parë në ndjekës pasionantë që duan të qëndrojnë të azhurnuar në punën ose përmbajtjen tuaj të fundit.

Padyshim që kjo është një strategji afatgjatë (dhe ju patjetër nuk do të pasuroheni brenda natës). Por është një nga metodat më të mira, afatgjata për të rritur me fitim blogun tuaj në një ndërmarrje të plotë, duke fituar para.

Asnjëherë mos e humbni vëmendjen për të krijuar marrëdhënie me ndjekësit tuaj. Ofrimi i një informacioni të shkëlqyeshëm ose ndihmë falas është një mënyrë perfekte për të filluar. Spamm njerëzimi me oferta të padëshiruara është një nga mënyrat më të shpejta për të abuzuar me besimin e lexuesit dhe për të sabotuar qëllimet e tua afatgjata.

Si funksionon në mënyrë ekzakte?

9. Vendosni një sit të e-commerce (Kërkohet punë e vështirë)

Vendosni një sit ecommerce (metoda 9)Uebfaqet nuk duhet vetëm të jenë në lidhje me përmbajtjen. Ato mund të përqendrohen rreth mjeteve ose produkteve në një dyqan online.

Paralajmëroheni:

Ekzistojnë fjalë për fjalë qindra mijëra faqe në internet tregti ose dyqane online. Sigurohuni që juaji është duke mbushur një vend unik, me një strategji të detajuar dhe teknikat më të fundit të marketingut të qëndrojë larg nga turma.

Si ta krijoj një dyqan / dyqan online të suksesshëm?

 • Si të bëni një dyqan WooCommerce (WordPress)
 • Si ta bëni Shopify Dyqanin e Tregtisë Elektronike (Shopify)

10. Rrokullisni Uebfaqet tuaja (Krijoni -> Shitet -> Rinvestoni)

Shitet faqen tuaj te internetit (metoda 10)Besoni apo jo, ka pothuajse gjithmonë një treg atje për faqen tuaj të internetit.

Kjo do të thotë nëse keni ndërtuar një vijim (ose ndoshta keni shitur disa produkte ose përfshirë reklama në faqen tuaj), ju mund të jeni në gjendje ta shisni atë tek dikush tjetër dhe të bëni një kar i shpejtë.

Për të qenë i sinqertë, ne zakonisht nuk sugjerojmë që njerëzit të planifikojnë të shfletojnë faqen e internetit ose blogun e tyre (ne jemi një tifoz më i madh për të krijuar diçka për një afat të gjatë).

Ju nuk mund të mohoni se sa fitimprurës mund të jetë. Për shembull, nëse faqja juaj në internet po bën 500 dollarë në muaj përmes shitjes së hapësirës së reklamave, mund të jeni në gjendje ta shisni faqen për 5,000 – 10,000 dollarë (që është rreth 12x – 22x të ardhura mujore).sellwebsite

Një tjetër mundësi interesante është të shitet faqet e gatshme, Këto janë SHUMaper më të lira, por ka ende para për të bërë.

Ku mund ta shes faqen time?

Deri tani kemi numëruar disa nga mënyrat më të njohura për të fituar para nga faqja e internetit tuaj.

Megjithatë, ne jemi akoma vetëm thjesht gërvishteni sipërfaqen.

Më poshtë janë 23 mënyra të tjera për të fituar para me faqen tuaj të internetit.

(Mbani në mend se disa prej tyre janë pak i lidhur me ato më lart akoma janë pak ‘jashtë kutisë’.)

23 mënyra të tjera për të fituar para në faqen tuaj

23-mënyra-to-make-para-me--faqen tuaj te internetit11. Shitet reklama me link teksti (NUK REKOMANDON) – Ka ende një kërkesë për reklama për lidhjet me tekst (besoni apo jo). Por ju lutemi mbani në mend se këto shkelin Kushtet e Shërbimit të Google (që do të thotë që ju rrezikoni të penalizoheni).

Për ta shmangur atë, thjesht mbaj thenofollow‘.

12. Vendosni “infolinks” – Infolink-et janë një alternativë e shkëlqyeshme për reklamat e AdSense, të cilat janë shumë të thjeshta për tu konfiguruar. Dobësitë janë se ato nuk janë të larta për t’u kthyer, dhe pagesa (në bazë të një klikimi) janë gjithashtu mjaft të vogla.

13. Përdorni pajisje shtesë për fitim parash – Këto janë gjithashtu shumë të ngjashme me Google Adsense, kështu që ata ia vlen të provohen si një alternative.

14. Vendosni reklama RSS. – Saktësisht ato si tingëllojnë. Hapësira e reklamave për shitje në përputhje me përmbajtjen nga një burim RSS.

15. Jepni përmbajtje premium për $ $ $ shtesë – Nëse jeni duke prodhuar mendje-defekt, përmbajtje të mrekullueshme që vizitorët nuk mund të marrin sa duhet … gjithmonë mund të përpiqeni t’i kërkoni ata të paguajnë për disa prej tyre! (Koncept i çmendur, a ?!) Unë jam personalisht mirë me paguar përmbajtja premium. Mbani në mend – mos u kërkoni njerëzve të paguajnë menjëherë. Në vend të kësaj, qëndroni të përqendruar në rritjen e audiencës dhe vizitorëve së pari.

16. Filloni një forum privat ose një klasë trainimi – Shumica prej nesh kanë aftësi unike nga të cilat mund të përfitojnë të tjerët. Vendosja e një forumi ose klasa të thjeshtë është një mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar të tjerët dhe për të gjeneruar të ardhura të përsëritura në të njëjtën kohë.

17. Krijoni një bord pune – Vendosja e një bordi pune në faqen tuaj të internetit është një mënyrë tjetër e thjeshtë, e thjeshtë për të mbledhur para shtesë kur njerëzit pranojnë oferta të ndryshme pune nga kompani ose individë të ndryshëm.

18. Këshillim për ofertë – Ofrimi i koncerteve të këshillimit dhe ofrimi i shërbimeve mund t’ju ndihmojë të sillni shuma të mira parash ndërsa format e tjera të të ardhurave “pasive” marrin pak kohë për t’u ngritur. Ju mund t’i ofroni këto shërbime përmes postës elektronike, forumit apo edhe Skype.

19. Shtoni faqen “më punësoni” në faqen tuaj të internetit – Uebfaqja ose blogu juaj i ri është gjithashtu një vend i përsosur për të shfaqur shërbimet tuaja të pavarura. Dhënia e mostrave ose dëshmia e punës së kaluar do t’ju ndihmojë shumë të rritni shanset për t’u punësuar.

20. Shitet ose marr me qira faqe të brendshme – Këto nuk janë shumë të zakonshme, por ju mund të habiteni nga ajo që njerëzit do të ishin të gatshëm të merrnin me qira ose të shpenzonin para!

21. Shfaq reklama pop-ups – Pop-ups mund të jenë jashtëzakonisht të bezdisshme. Sidoqoftë, ato janë gjithashtu një mënyrë tjetër e thjeshtë për tu bërë disa para të shpejta.

22. Përdorni dollapët e përmbajtjes – ‘Bllokimi i përmbajtjes “është i ngjashëm me fshehjen ose mbrojtjen e pjesëve të përmbajtjes derisa një vizitor të ndërmarrë ndonjë veprim për ta riblerë atë. Për shembull, ndoshta dëshironi që ata të paguajnë një shumë të vogël, ose ndoshta të klikoni në një reklamë.

23. Shfaq reklama audio – Këto janë relativisht të reja dhe po bëhen gjithnjë e më të zakonshme. Personalisht, nuk e kam provuar. Por unë kam lexuar disa artikuj dhe kjo padyshim duket premtuese.

24. Shitet nje liber elektronik – Ky është një pa mend. Shumë njerëz shesin libra elektronikë përmes faqes së tyre. Disa shembuj: Nëse keni një uebfaqe për recetat dhe gatimet, lehtë mund të krijoni dhe shisni librin tuaj të recetave. E njëjta vlen pothuajse për çdo vend.

25. Krijoni një konferencë rreth uebfaqes tuaj – Shumë punë por një përfitim shumë i madh potencial gjithashtu.

26. Vendosni një program mësimor – Kinda si një kryq midis shitjes së përmbajtjes tuaj dhe ofrimit të këshillimit ose shërbimeve.

27. Webinar me pagesë të paguar – Ngjashëm me këshillën e fundit, që është kryesisht një përzierje e këshillimit përmes përmbajtjes dhe një programi mësimor.

28. Krijoni një sit anëtarësie – Megjithatë, një shkallë tjetër e modelit ‘informacion-biznes’ që ka përfitimin e shtuar për të sjellë të ardhura të përsëritura.

29. Ofertoni kuponë (me lidhje lidhëse) – Njerëzit kërkojnë me padurim për zbritje dhe kode promovimi për gjithçka, nga rrobat e pushimeve të udhëtimit. Nëse mund të (gjeni dhe) ofroni një të vlefshme, gjithashtu mund të merrni një ulje të atyre të ardhurave.

30. Sondazhet pritëse në faqen tuaj të internetit – E vështirë për t’u besuar, por e lehtë për t’u bërë!

31. Ofroni koncerte për të shkruar – Ju lehtë mund të bëni 20 – 30 dollarë për artikuj me 500 fjalë për të shkruar kompani ose individë të tjerë. Ekziston gjithashtu një potencial i madh për folësit e rrjedhshëm të gjuhëve të ndryshme, pasi shumë kompani duan faqet e tyre të internetit të përkthyera nga ata që flasin gjuhën amtare.

32. Krijoni një faqe / page biznesi të paguar – Ju ngarkoni njerëzit për renditjen ose abonimin në faqe.

33. Thjesht kopjoni ato që bëjnë të tjerët – E preferuara jonë personale! ��


P.S. Nëse dëshironi ta përdorni këtë infografikë në faqen tuaj të internetit, mos ngurroni ta bëni atë.

 • Shkarkoni infografinë e plotë këtu (.png)

P.S.S. Nëse dini ndonjë mënyrë tjetër për të fituar para në internet, më njoftoni në seksionin e komenteve. Ne do ta shtojmë atë në listë dhe do t’ju japim kredi duke e vendosur emrin tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map